Нова наредба на земеделското министерство ще разглежда горите само като място за сечи
- Редактор: Мария Попова
- Коментари: 0
Коалицията от неправителствени организации и граждански групи "За да остане природа в България" внесе в Министерство на земеделието и храните (МЗХ) своето становище върху нова наредбата за инвентаризация и планиране на българските гори.
Тя беше публикувана за обществено обсъждане на интернет страницата на ИАГ със само две седмици срок за коментари, след като се разработва вече повече от 3 години.
Коалицията „За да остане природа в България“ приветства разработването на новата наредба за горските територии. Те имат огромно значение не само като място за добив на дървесина, но и за развитието на туризма, опазването на водните ресурси и биологичното разнообразие в България.
Природозащитниците подкрепят идеята за повишаване на публичността и възможностите за обществено участие при планирането на областно и горскостопанско ниво. Така ще се намери баланс между интереса на дърводобивния бизнес и обществения интерес към другите функции на горите.
Коалицията „За да остане природа в България“ обаче предлага оповестяването на плановете да става на интернет страниците на институциите, които възлагат или одобряват инвентаризацията или съответния горскостопански план.
Тя настоява наредбата да бъде синхронизирана със Закона за биологичното разнообразие, с което да се гарантира, че дърводобивът не застрашава редките животински видове и уязвимите екосистеми в горите от европейската екологична мрежа Натура 2000. Въпреки че съгласно Закона за горите, такива гори имат предимно специални природозащитни функции, в този вариант на наредбата те са просто поредните гори за сеч.
Природозащитниците обръщат внимание, че при инвентаризацията трябва да се оцени природозащитното състояние на засегнатите природни местообитания и горски видове, а при планирането да се предвидят мерки, които да не доведат до влошаването му.
Например, ако в общата площ на дадено горско местообитание в горското стопанство няма достатъчно стари гори за опазването на най-редки горски видове като белогърбия кълвач или пернатоногата кукумявка, при планирането следва да се отделят стари гори или да се удължи възобновителния период в зрелите гори.
Природозащитниците настояват Министерството на земеделието и храните по-активно да потърси общественото мнение по Наредбата за инвентаризация и планиране в горските територии, защото планирането на дейностите в горите е единствената законова процедура, при която обществото може да заяви своята позиция как да се управлява българската гора.
За контакти:
- Андрей Ковачев, Сдружение за дива природа БАЛКАНИ, 0887788218
- Зорница Стратиева, Асоциация на парковете в България, 0898717361
В Коалицията „За да остане природа в България” членуват Асоциация на парковете в България, Българската асоциация за алтернативен туризъм, Българското дружество за защита на птиците, Българското дружество по фитоценология – 2001, Българска федерация по катерене и алпинизъм, Българска федерация по спелеология, Българската фондация “Биоразнообразие”, Екологично сдружение „За Земята”, Информационния и учебен център по екология, Народно читалище „Бъдеще Сега”, Сдружение “Агролинк”, Сдружение „Байкария”, Сдружение „Белият бряг”, Сдружение за дива природа – БАЛКАНИ, Сдружение „Природа назаем”, СНЦ “Зелени Балкани”, Сдружение „Природен Фонд”, клуб UNECO към Студентски съвет на СУ „Св. Кл. Охридски”, Софийско гражданско сдружение „Щастливеца”, гражданска група „Да спасим Иракли”, „Граждани за Рила” и WWF Дунавско–Карпатска програма България. Коалицията е подкрепена от още над 50 организации, групи и инициативи.
Запалиха спяща жена в метрото на Ню Йорк
Запалиха спяща жена в метрото на Ню Йорк
Внезапно почина кметът на Две могили
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...
Внезапно почина кметът на Две могили