Международно изследване: Планинските гори изчезват с ускоряващ се ритъм

0
Сечта, пожарите и селското стопанство водят до все по-бързото изчезване на планинските гори, особено тропическите
Сечта, пожарите и селското стопанство водят до все по-бързото изчезване на планинските гори, особено тропическите

Сечта, пожарите и селското стопанство водят до все по-бързото изчезване на планинските гори, особено тропическите

Това съобщи АФП, позовавайки се на международно изследване.

Планините са дом на 85% от птиците, бозайниците и земноводните в света, включително и в горите. Затова намаляването им е тревожна загуба за биоразнообразието.

Според авторите на изследването, публикувано в списание One Earth, през 2000 г. планинските гори са покривали 1,1 млрд. хектара от територията на планетата. Най-малко 78,1 милиона хектара, или 7,1 %, са изчезнали между 2000 г. и 2018 г. по сателитни данни. Това представлява площ, по-голяма от размера на Тексас, поясни БТА.

Темпът на изчезване на горите се ускорява - последните загуби са 2,7 пъти по-големи, отколкото в началото на века.

Авторите на този труд предупреждават, че най-засегнатите райони (42% от общия брой), в които се наблюдава и най-голямо ускорение, са тропическите планински гори, които са дом на много застрашени видове.

"Загубите в планинските гори на тропиците се увеличават много бързо, повече, отколкото в други региони", казва пред АФП Чжънчжун Цзън, съавтор на изследването. "А биоразнообразието е много богато по тези места, така че въздействието е огромно."

Надморската височина и стръмните склонове в миналото са ограничавали експлоатацията на тези гори от човека, отбелязват изследователите. Но от началото на века те все по-често са обект на дърводобив и земеделие.

Дърводобивът е отговорен за 42% от загубата на планински гори, следван от горските пожари (29%), сменящото се земеделие (15%) и постоянното (10 процента).

Факторите са различни за различните региони. За северните основно е изменението на климата, тъй като температурите се повишават. Разширяването на селското стопанство е най-важният фактор за намаляването на горите в Югоизточна Азия. Преместването на културите се отразява на горите главно в Африка и Южна Америка.

Според изследването Азия губи най-много планински гори - 39,8 млн. хектара, или малко повече от половината от общо изчезналите. Южна Америка, Африка, Австралия и Европа също отбелязват значителни загуби.

В някои райони учените са наблюдавали възстановяване на горите, но невинаги от местни видове и най-вече без да се компенсират загубите, добавя Синюе Хъ, също съавтор на изследването. Според нея усилията за опазване на горите трябва да се засилят с повече контрол и регулации. Създаването на защитени зони може да помогне за намаляване на загубите.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Ако загубите жена си в магазина, започнете флирт с друга. Вашата веднага ще дойде.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари