Нов пробив в медицината: Немски учени разработват метод за 3D печат на персонализирани роговици
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Това може значително да подобри трансплантациите на роговици, намалявайки риска от отхвърляне на тъканта
Нов пробив в медицината: Немски учени разработват метод за 3D печат на персонализирани роговици.
Технологичният институт в Карлсруе обяви революционен метод за 3D лазерен печат, който може значително да подобри трансплантациите на роговици, намалявайки риска от отхвърляне на тъканта.
По данни на Световната здравна организация (СЗО) близо два милиона души по света страдат от слепота поради загуба на прозрачността на роговицата. Причините за това състояние са разнообразни, включително вирусни или бактериални инфекции, наранявания от контактни лещи и други проблеми като сухота в очите. Докато лекарите могат да извършват трансплантации на роговица, недостигът на донори и рискът от отхвърляне на трансплантанта създават сериозни пречки пред пациентите.
Новият метод, разработен от учените в Карлсруе, използва 3D печат на лазерна основа за създаване на персонализирани роговици, които са подходящи за трансплантация и имат значително по-нисък риск от отхвърляне. В процеса се използва персонализиран биоинжектор, съставен от стволови клетки на самия пациент и прозрачен, химически модифициран колаген. Това значително подобрява съвместимостта на новата роговица с организма на пациента, намалявайки вероятността за реакция на отхвърляне.
Изследователите са уверени, че тяхната разработка ще подобри значително ефективността на трансплантациите на роговица. Според тях, лекарите ще могат да отпечатват нова роговица по време на хирургичното отстраняване на увредената тъкан на пациента, което ще ускори значително процеса на създаване на трансплантанта. Това би могло да се окаже решаващо за многобройни пациенти, чакащи за възстановяване на зрението си.
„Нашият метод представлява нова ера в регенеративната медицина. Надяваме се, че с този пробив ще можем да помогнем на милиони хора по света да възстановят зрението си и да подобрим качеството им на живот“, коментират учените от Технологичния институт в Карлсруе.
Все още предстоят допълнителни тестове, преди новият метод за 3D печат на очна тъкан да бъде въведен в клиничната практика. Учените обаче са оптимистично настроени и вярват, че техните усилия ще доведат до значителни подобрения в областта на офталмологията и трансплантационната медицина.