„Нойе Цюрхер Цайтунг“: Слави Трифонов иска да научи политиците да се страхуват
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Слави Трифонов изглежда като политик по време на вечерната си телевизионна програма, когато приема гостите си, облечен с костюм и с вратовръзка.
Това се казва в анализ на „Нойе Цюрхер Цайтунг“ (НЦЦ), предава БГНЕС.
Изданието се опитва да намери отговор на въпроса откъде идват амбициите на Слави Трифонов, който основа партия през октомври и в същото време твърди, че не се интересува от властта.
През деня 2-метровият плешив гигант с татуировки обикновено носи спортни панталони и черни тениски със сюжети от рок сцената.
Но той също така не иска да бъде политик, поне не обикновен. И въпреки това е привлечен от политиката, сега дори със собствена партия или, както той го нарича, политически проект. Партия за него звучи твърде много като нещо установено.
Според НЦЦ Станислав Тодоров Трифонов е институция на българската сцена. Той се изявява от 19 години като рок музикант, изпълващ най-големите стадиони в страната и като водещ. Досега са излъчени 4200 броя от неговото шоу, което е проектирано в стила на американско вечерно шоу и често постига мечтани от други оценки.
Отбелязва се и референдума за реформа на избирателната система и финансирането на партиите, която според Трифонов насърчава злоупотребата с власт. Благодарение на своята популярност той с лекота осигури необходимите подписи. 80 процента гласуваха за неговото предложение. Но тъй като избирателната активност беше твърде ниска, решението не беше обвързващо. Парламентът го игнорира.
Според вестника, макар да не е парламентарно представен, се смята, че Трифонов има подкрепа на 10 процента от избирателите. В парламента неговата партия може да бъде балансьор между дясната коалиция на консерваторите и ултранационалистите на премиера Бойко Борисов и посткомунистическата опозиция.
Подчертава се твърдението на Трифонов „Не ме интересува властта, това ме отличава от Владимир Зеленски и Бепе Грило – и от Доналд Тръмп.“ „Искам да променя системата и да върна справедливостта.“
Авторите виждат в стратегията на новия проект популизъм.
Констатират, също така, автентичността на възмущението на Трифонов от положението с медиите в България: „Когато започнах шоуто си, България беше 32-та в индекса за свобода на словото, а днес е 111-та“, обяснява той.
Най-важните радио- и телевизионни оператори се контролират от предприемача и политик Делян Пеевски. Олигархичните структури също доминират. Независимото информиране е предимно в Интернет.
Публикацията припомня последните засега признаци на злоупотреба с власт. „През пролетта бе обявено, че многобройни топ политици получават луксозни апартаменти с отстъпка. Финансирането на партиите е друг пример.“
Призивът на Трифонов за ограничаване на властта на предразположения към корупция елит е популярен, констатира НЦЦ. С промяната към мажоритарна система, както изисква Трифонов, значимостта на отделните кандидати се увеличава, тази на партиите намалява. И без това вече силната персонализация на българската политика би нараснала.
Пет села в Русенско са откъснати от света
"Express Service" достави успешно два локомотива във Вагонно...
Подписват договор за нови ядрени мощности в АЕЦ "Козлодуй"
Джо Байдън: Русия се провали в опита си да подкопае изборния...
Нанасят последни щрихи по новия скейт парк в Русе