"Непознат мъж ме почерпи с тъмна течност": Как прокуратурата отказва да разследва шофьор с 2.40 промила алкохол
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Обяснението на прокурора - шофьорката не е съзнавала, че е употребила алкохол
Представете си следната ситуация: Сядате в заведение с приятели. Изведнъж към масата ви се приближава мъж, който носи бутилка с тъмна, неизвестна течност. Макар че не го познавате, се съгласявате да ви почерпи от въпросното шише. Пиете, изведнъж ви прилошава, качвате се на колата си, за да се приберете вкъщи. Карате на зиг-заг, спира ви полиция. Изненада! Пили сте алкохол, но не сте знаели.
Вярвате ли на тази история? Не? Няма значение, прокуратурата вярва. Точно на базата на такива обяснения е прекратено разследването срещу жена, заловена да шофира с 2.40 промила алкохол в кръвта. Обяснението – шофьорката не е съзнавала, че е употребила алкохол, пише Mediapool.
Няма и в обратната посока
Това постановление е написано в края на май тази година. Негов автор е зам.-районният прокурор на София Деян Славов. В документа е описана интересна фактическа обстановка.
Случаят е от края на ноември миналата година. Тогава дамата била спряна от полиция в центъра на София. На служителите им направило впечатление, че колата ѝ криволичи по пътното платно. Била тествана с дрегер, който отчел положителна проба. След това била изпратена за кръвно изследване в болница "Св. Анна". Резултатът бил 2.40 промила. По тези факти спор няма, т.е. прието е, че и двете изследвания са достоверни. Но....
При разпита си жената разказала историята с непознатия мъж и тъмната течност. Двете ѝ приятелки напълно потвърдили версията. И трите твърдят, че след като пили, почувствали отпадналост, виене на свят и гадене. Непознатият мъж пък така и не им дал информация за "вида, произхода и съдържанието" на бутилката. Стъпвайки на тази фактическа обстановка, прокурорът пише:
"Няма доказателства обаче, които да сочат и да навеждат на категоричен извод обвиняемата да е седнала зад волана на процесното МПС знаейки, респ. съзнавайки, че непосредствено преди това действително е употребила алкохол. Липсват и доказателства в обратната посока".
Делата срещу пияни или дрогирани шофьори в повечето случаи не приключват по този начин. Обикновено показанията на дрегер или дръгтест, потвърдени с кръвна проба, се считат за достатъчно солидни доказателства. Тези две изследвания са на практика задължителни, ако делото се внася в съд. Обяснението, че някой е сипал нещо в чужда чаша, се среща, но рядко се приема за достоверно.
Медията попита районната прокуратура за аргументите, с които е прекратено разследването. Бе зададен и въпрос взети ли са предвид резултатите от двете изследвания. От там отговориха, че наблюдаващият прокурор е в отпуск, а без разрешение от него информация не може да се дава.
И само с дрегер не става
Това не е единственото производство за шофиране след алкохол, прекратено със странни мотиви. През февруари пътни полицаи спират за проверка шофьор в столичния район "Младост". Той отказва даде проба на дрегер. Кръвното му изследване показва 1.64 промила. Прокуратурата отказва да го разследва, защото нямало проба от дрегер за сравнение с резултата от кръвното изследване.