Недостиг на животоспасяващи лекарства за трансплантирани пациенти

0
Реекспортът на медикаменти създава риск за живота на пациентите
Реекспортът на медикаменти създава риск за живота на пациентите Снимка: Асен Игнатов / Архив

Реекспортът на медикаменти създава риск за живота на пациентите

Български пациентски форум алармира за сериозен недостиг на животоспасяващи медикаменти, необходими за предотвратяване на отхвърляне на органи при трансплантирани пациенти. Проблемът придобива застрашителни размери, като липсата на незабавни мерки може да има фатални последици.

Хроничен проблем с реекспорт

Председателят на Български пациентски форум Иван Димитров разкри тревожната ситуация: "За съжаление проблемът е хроничен и се наблюдава от доста години. Всички имуносупресирани лекарства са реекспортирани, за да бъдат продадени в чужбина. При нашия пазар за българските трансплантирани пациенти винаги е имало някакъв инцидент, забавяне, което кара пациентите да се чувстват несигурни и да си разменят лекарства".

Животозастрашаващи последици

Димитров подчерта изключителната важност на тези скъпоструващи медикаменти: "Ако тези медикаменти не биват приемани от пациентите, които ги взимат всеки ден, между 24 и 48 часа започва реакция на отхвърляне – тоест организма започва да създава антитела срещу органа, който е трансплантиран и от там нататък живота и здравето на този пациент е подложен на риск".

Институционална реакция

Преди 20 дни организацията е подала сигнал до Министерството на здравеопазването относно двумесечната липса на конкретен медикамент в град Стара Загора. В отговор, ведомството е потвърдило внасянето на количества в страната, които впоследствие са били реекспортирани.

"От там нататък в това писмо не пишеше нищо, че ще потърсят отговорност, ще направят така че да няма повече реекспорт, просто нищо – ще помолим фирмата да продължи да внася лекарството. Просто безхаберие", коментира Димитров.

Министерството на здравеопазването изпрати позиция до Българската национална телевизия - БНТ, в която се посочва, че доставките на въпросните медикаменти са регулярни през изминалите месеци, като следваща доставка е планирана за месец ноември. От ведомството твърдят, че наличните количества са достатъчни за нуждите на българските пациенти.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 3
    1
    Аз
    Защо посягате на болните, не им ли стига участта и геройската битка с болестта? Това е тормоз и за близките им.Същото и с други лекарства като инсулина и някои антибиотици.Кое налага да има реекспорт?Правите го от алчност и липса на хуманност.Схеми мафиотски от люде без душа на "високо"ниво.Престъпление е да внасяте и изнасяте животоспасяващи медикаменти.
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари