Недостиг на миди във Варна

1
деликатесът може да се открие в ресторантите
деликатесът може да се открие в ресторантите Видео: NOVA

Деликатесът може да се открие в ресторантите все по-трудно

В последните седмици във Варна започнаха все по-трудно се намира един от най-популярните морски деликатеси – черната мида. Заведенията в града, които доскоро предлагаха прясна мида в изобилие, сега се изправят пред недостиг на този продукт. Основните причини за това се крият в природните условия, но и в пазарната динамика.

„Времето е топло, хубаво е за туризъм. Има много туристи. Нормално е при такова свръхпотребление да има в дадени моменти някакъв недостиг,“ коментира Павлин Косев, председател на Варненската асоциация на ресторантьорите и хотелиерите. Според него не е необичайно в разгара на туристическия сезон да се стигне до недостиг на определени продукти, включително и черните миди.

Природата също играе своята роля. Високите температури водят до затопляне на морската вода, което създава условия за повишено развитие на планктон. Това прави водата по-мътна, повишава температурите и създава неблагоприятни условия за растежа на черната мида. „Температурите се повишават и мидата окапва,“ споделя Стоян Тодоров, производител на миди.

Освен природните фактори, нерегламентираният улов също допринася за дефицита на черни миди. Според Тодоров, много хора вадят миди по нелегален начин, което също оказва натиск върху предлагането на този продукт.

Въпреки предизвикателствата, свързани с природата и незаконния улов, някои от рибарите смятат, че основният проблем всъщност се крие в монопола на големите мидени ферми. „Големите мидени ферми опитват да направят монопол на пазара. Те налагат продукция само от аквакултури, като задушават дребните производители – риболовците на дива мида,“ заявява Велислав Вангелов, председател на рибарско сдружение.

Според Вангелов, проблемът може да бъде решен чрез зониране на Черно море, както това е направено в съседна Румъния. В северната ни съседка морето е разделено на различни зони, включително зони клас А, където водата е достатъчно чиста за директен улов и продажба на миди. Ако и България предприеме подобни мерки, уловът на миди от малките производители ще бъде улеснен, а пазарът – задоволен.

„Ако бъдат зонирани и има зони клас А, в които има черни миди, тогава директната продажба от дребни производители, като членовете на нашето сдружение на пазара, би била директна и няма да има никакви проблеми,“ подчертава Вангелов.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 0
    2
    Незнайо
    Миди няма щото русалките са инвазивен вид -унищожител по черноморието. Вместо да варят лютеници, летоска се юрват за "летнина" от морковчета и кочани, че и патладжани. А за гарнитура миди. Миди, миди миди.
  • 1
    1
    Чукча
    Не мога да повярвам, че има мазохисти, които да експериментират с тялото и здравето си хапвайки черноморска мида. Че то по добре си наберете речна мида от дунава. Същите лайна в черупка си е.
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари