НАП в Русе маркира повече бижута за коледни подаръци

0
Лабораторията в офиса на НАП в Русе е сред 7-те в страната, в които се проверяват и маркират с държавен знак златни и сребърни изделия за продажба от търговци
Лабораторията в офиса на НАП в Русе е сред 7-те в страната, в които се проверяват и маркират с държавен знак златни и сребърни изделия за продажба от търговци

Приближаващата високосна 2016 г. предопределя и модата за коледни подаръци от бижута – предимно сребърни, както повелява традицията, а и според заявките на търговци за маркиране на ювелирни изделия с държавен знак в офиса на НАП в Русе. В неговата лаборатория за проверка на артикули от благородни метали тази година са обработени близо 4 600 сребърни изделия – с 20 % повече от миналата година, а  златните са почти 1 400 – също повече с  25% .

И тази година доставките са предимно от Италия и Турция, като прави впечатление, че е увеличено предлагането на комплекти – напр. обеци  с пръстен или варианти с колие и гривна, което дава възможност да се продават на по-ниска цена, отколкото като комбинация от отделни бижута. Модният акцент на сезона в маркираните търговски партиди е цветовото съчетание на двата метала.

За да не бъдат, обаче, клиентите ощетени от некоректни търговци, дизайнът и цената трябва да са  в съответствие със законовите нормативи  за чистота на металите и за това да се проверява още при покупката. Печатът, който се поставя върху златните изделия,  изобразява стилизирана роза, а върху сребърните – житен клас и съответната проба.

Лабораторията в офиса на НАП в Русе е сред 7-те в страната, в които се проверяват и маркират с държавен знак златни и сребърни изделия за продажба от търговци, от вносители или от производители с материали на клиента – т. нар. занаятчии. Златото и среброто се проверяват чрез метода с еталони на камък. Издава се свидетелство за броя, грамажа и установения титър на проверените и маркирани изделия.За да получат държавния знак в лабораторията на НАП, търговците и занаятчиите-златари трябва да представят заедно с изделията от благородни метали и Удостоверение за регистрация в Министерството на финансите, писмени данни за вида, броя, грамажа, пробата /титъра/ на изделията и процентното съдържание на добавки в сплавта. Вносителите представят и митническа декларация. Изисква се и документ за внесени държавни такси, които за проверка и маркиране на златни изделия са 50 стотинки за 1 бройка, за сребърните – 30 стотинки за 1 бройка, а за златни изделия за зъболекарски цели – 20 стотинки за 1 бройка.   

Според Валутния закон и нормативните актове по неговото прилагане, не могат да се продават непроверени и немаркирани златни и сребърни изделия, произведени в страната или внесени от чужбина, както и да се предават на клиентите немаркирани изделия, изработени с техен материал. В търговските обекти или ателиета могат да се държат само проверени и маркирани изделия. Лице, което извърши нарушение на закона, се наказва с глоба от 1000 до 3000 лева, а ако нарушителят е юридическо лице или едноличен търговец, се налага имуществена санкция в размер от 2000 до 6 000 лева. При повторно нарушение се налага глоба и имуществена санкция в двоен размер на първоначално наложената. Русенските приходни инспектори редовно проверяват дали в обектите за търговия на клиентите се предлагат качествени и маркирани според закона бижута.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари