НАП склони електронните магазини да не издават касови бележки
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Поредни промени в прословутата Наредба 18 за касовите апарати ще освободят голяма част от електронните магазини от монтирането на фискални устройства и издаването на бонове от тях.
Наред с това ще отпадне необходимостта да регистрират в НАП специален софтуер за управление на продажбите, т.нар. СУПТО, пише Вестник СЕГА.
Така на практика тези търговци ще продължат безпроблемно да приемат покупки с дебитни и кредитни карти, които са предпочитаната форма на разплащане в интернет.
В момента Наредба 18 задължава е-търговците, които работят с банкови карти, да регистрират според нови изисквания софтуера на електронния си магазин и да го свържат със сървърите на приходната агенция. Това те трябва да направят единствено през физически касови апарати, които отчитат продажбите.
Още при появата си преди година това изискване срещна силна критика от фирмите за електронна търговия. На фона на бурното развитие на дигиталните бизнеси и разплащания, някои дори нарекоха новата регулация "неандерталска".
Освен че изисква сериозната инвестиция за закупуване на фискални устройства и настройване на софтуера, в много от случаите се оказва, че свързването на платформите за електронна търговия с НАП е технически невъзможно. Затова голяма част от електронните търговци обявиха, че ще прекратят да работят с банкови карти и ще преминат само към банкови преводи и пощенски парични преводи, които са освободени от изискването за издаване на касови бележки. Това, разбира се, щеше да е единствено е ущърб на потребителите.
Сега НАП и финансовото министерство вече са склонни на отстъпки, но само за фирмите, които търгуват чрез софтуера на електронния магазин и не използват друг софтуер за управление на продажбите. Те вече не са задължени да издават касов бон, според публикувани за обществено обсъждане промени в Наредба 18. Вместо него обаче ще трябва да изпращат по имейл или в профила на клиентите си друг информационен документ, в който посочват каква е платената стока, единичната ѝ цена и QR код.
"Това ще бъде един PDF файл изпратен по мейл - нещо много по-лесно изпълнимо от изискванията за СУПТО", коментираха от Асоциацията за електронна търговия. От бранша са доволни от тази промяна, макар че ще трябва месечно да дават отчети в НАП за направените сделки. Според асоциацията облекчението ще засегне хиляди малки и средни е-търговци. По данни на НАП към момента са регистрирани 15 000 електронни магазина.
Пред е-търговците се поставят и още две условия. Те трябва да обявят в НАП всички платежни сметки, които използват при плащанията. А информацията за всички плащания - брой на транзакциите и тяхната стойност, периодично трябва да се предоставя в приходната агенция от съответния платежен оператор.
СРОКОВЕ
Промяната в Наредба 18, засягаща електронните магазини, идва в последния момент. 31 януари е крайният срок, в който всички фирми трябва да регистрират в НАП своите софтуери за управление на продажбите. Този срок бе удължаван няколко пъти, тъй като промените се оказаха прекалено сложни и скъпоструващи, за което бизнесът поиска повече време.
Към момента 350 000 касови апарата вече отговорят на новите изисквания, отчетоха тези дни от НАП. Тези устройства подават информация в НАП за продажбата в рамките на 5 минути, софтуерът им е одобрен от приходната агенция и петачат QR кодове. Това обаче са предимно малки и средни фирми. Тепърва предстои по-големите компании и регистрираните по ДДС да изпълнят изискванията. За електронните магазини срокът е 31 март.
МОТИВИ
В мотивите към поредните промени в Наредба 18 НАП и финансовото министерство признава, че плащания с дебитна или кредитна карта в интернет са идентични от техническа гледна точка на банковите преводи.
"От друга страна обаче, неприсъствените плащания с дебитна или кредитна карта не могат да бъдат обвързани с направените покупки, тъй като не се посочва основание за плащане. В извлечението за плащането всеки клиент може да види само, че е направил транзакция към търговеца в определен размер. Липсва обвързване между плащането и насрещната престация по сделката. Въпреки задълженията на платежните оператори да идентифицират и познават своя клиент, с оглед данъчно-осигурителния контрол, стои въпросът със създаването и поддържането на надеждна одитна следа, свързваща финансовата операция и доставката на конкретни стоки или услуги", се посочва в мотивите.
Това е причина да се въведе алтернативно отчитане на продажбите на електроните магазини.
Пенчо Милков: Използваме почивните дни, за да направим...
Илиян Василев: Пеевски постоянно си измисля, че някой ще го...
Илиян Василев: Пеевски постоянно си измисля, че някой ще го...
Историческа визита на американски президент в Амазония
Илиян Василев: Пеевски постоянно си измисля, че някой ще го...