Наемите в столицата са паднали с над 10% в пандемията
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Жилища и търговски площи остават празни заради пандемията
С минимум 10% са паднали наемите в столицата и големите градове по време на пандемията. Причината е масово освобождаване на жилища заради загубата на работни места в най-засегнатите от корона-кризата икономически дейности,, както и все по-разрастващият се режим на работа от къщи.
"Много семейства бяха принудени да се върнат по родните си места, след като загубиха работа и доходи. Други, като ИТ специалисти, дошли да живеят в София за по-високи възнаграждения, вече може да работят от дома и също освобождават квартири. Много от недвижимите имоти около университетите в София, Пловдив и Варна също са останали празни, защото студентите учат дистанционно", обясни пред БНР Добромир Ганев, председател на Националното сдружение „Недвижими имоти”.
Брокери посочват, че в отделни райони на София спадът на стойността на наемите надхвърля и 20%, например в кварталите "Люлин" и "Обеля". "За съжаление в България няма методология, по която да се изчисляват наемите и да се следи тяхното движение, но спадът е повсеместен", заяви Добромир Ганев.
Намаляла е драстично заетостта и на апартаментите за краткосрочни наеми с цел туризъм, които се отдават чрез платформи като booing и airbnb.
Агенциите за недвижими имоти отчитат и спад на наемите в офис сградите. Още преди пандемията предлагането на офис площи беше повече от търсенето, но сега този сегмент от пазара на недвижими имоти е поставен под още по-голям натиск. Над 70% от офис служителите в София продължават да работят дистанционно въпреки прогнозите на голяма част от компаниите ще започнат поетапно да връщат служителите си в офиса през пролетта на 2021 г., показва проучване на консултантската компания Cushman & Wakefield Forton. Бавното темпо на ваксинацията не позволява по-бързото връщане на служителите в нормалната им работна среда. Към края на 2020 г. незаетите офис площи в София са 284 148 кв. м, като за последното тримесечие делът им нараства от 11,4% до 13,6%, сочат данните на Cushman & Wakefield Forton.
Заради няколкото локдауна има индикации, че мениджърските екипи на големите търговски центрове също договарят с наемателите си временни отстъпки. Много площи в моловете и по големите търговски улици се освободиха и това също влияе върху цената на наемите, но нивата не са известни, защото са търговска тайна, посочи Добромир Ганев от Националното сдружение „Недвижими имоти”.
Вашингтон знаел предварително за руската ракетна атака
Украйна отличи с медали Бойко Борисов, Кирил Петков и Делян...
Умишлено посегателство върху ледената пързалка в Русе
САЩ налагат санкции върху ключова руска банка
Украйна отличи с медали Бойко Борисов, Кирил Петков и Делян...