Над 70% от работодателите в България не могат да си намерят кадри

2
Пазарът на труда се нуждае от около 239 339 служители и специалисти
Пазарът на труда се нуждае от около 239 339 служители и специалисти

Пазарът на труда се нуждае от около 239 339 служители и специалисти

Над 70% от българските работодатели се затрудняват при намирането на кадри. Това е един от основните изводи в първото за тази година проучване на Агенцията по заетостта за пазара на труда и потребностите на работодателите. Изследването обхваща компании от всички 28 области в страната, които оперират в 10 основни икономически сектора, съобщи bTV.

Пазарът на труда се нуждае от около 239 339 служители и специалисти с умения в различни професионални направления, което се равнява на близо 10,5% от заетата работна сила към момента. Работодателите споделят, че най-трудно намират готвачи, шивачи, машинни оператори, програмисти и продавач-консултанти.

През следващите 6 месеца 60 842 фирми имат намерения да търсят и наемат нов персонал. В сравнение с 2021 г. броят им се увеличава с 2620 или с 4,5%.

През следващите 12 месеца, според доклада, ще се търсят 128 789 специалисти с квалификация, придобита в средното образование. Най-търсените професии в този период ще са: сервитьор-барман, готвач, машинен оператор, шивач, строител, заварчик, електротехник, касиер, оперативен счетоводител и др.

От други 62 905 специалисти с правоспособност или висше образование ще се нуждае българският бизнес. В сравнение с предходната година броят на търсените висшисти е нараснал с 6300 или с 11,1%. И тази година лекар, медицинска сестра, учител и шофьор, продължават да заемат първите позиции сред най-търсените от работодателите специалисти

47 645  работници без специалност ще са нужни в различните икономически сектори през следващата година. Тук се наблюдава снижение на броят им спрямо година по-рано с 14,5% или 8100 броя.

Основната форма на заетост в този период ще бъде постоянен договор и пълен работен ден. Въпреки наблюдавано нарастване с 0,8% спрямо 2021 г. работодателите, които имат намерение да предложат работа от разстояние, са малко - 1580 или 2,6% от тези, които заявяват готовност да наемат нов персонал.

Нова вълна на ковид пандемията би бил най-сериозният фактор с негативно въздействие върху плановете за наемане на работна ръка. При такъв сценарий 19,4% от работодателите, които са възнамерявали да наемат персонал изцяло да преустановят търсенето на нов персонал. Според проучването, ново затваряне би довело да реална загуба на близо 23,5 хил. работни места, като най-засегнати ще се окажат нискоквалифицираните работници, къде се очаква отказ за наемане на малко над 10 хил. работници.

Най-търсените знания и умения

Самоконтрол и дисциплина, както и умения за работа под напрежение, са двете най-търсени от работодателите качества според тазгодишната анкета. Над 85% от всички участници в проучването посочват именно умението за самоконтрол и дисциплина, а две трети  от работодателите посочват като важни и характеристики като гъвкавост и адаптивност, инициативност, продуктивност, социални умения и креативност.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 7
    9
    до 8
    Нормално е да го правят. Трябва ли да стоят в лайната тук и да вегетират ? Животът е един и си е само твой. И между другото бъркаш понятията народ и нация. Ние нямаме нация, а само народ.
  • 2
    8
    Архитекта
    Нацията я правят хората. Качеството на българската нация пада защото младите и кадърни хора отиват в чужбина уж да забогатяват , а всъщност да хранят тамошните нации със знанията, уменията и кръвта си. Който разбрал - разбрал.
  • 18
    7
    русенец
    Не виждам какъв им е проблема на работодателите. Да наемат хора от Германия. През 2019 година годишната заплата на електротехник беше около 60 000 евро. :))) Другари бизнесмени и бизнес уоманки, няма как бивш келнер, барман, комсомолски или партиен деец, камо ли тъпо ченге, назначени за бизнесмени да могат да правят бизнес. Резултатите са видими - Бг е намаляла на половина от 1989, като в страната са останали цигани, държавни хрантутници , пенсионери и некадърни.
  • 22
    6
    Почти винаги
    80% от случаите БГ работодател - мошенник и боклук!
  • 22
    5
    Значиии
    Аз съм 50 години. И в момента, в който някой ми се представи като "работодател" може и да изяде някой шамар. Не съм келеме на 15, че да ми се "дава" работа. Наемат се моите качества, образование и умения. Нищо не ми дава! Като не можеш да ми платиш моите условия, изобщо не ме търси!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари