Над 60 населени места у нас страдат от недостиг на вода
- Редактор: Снежана Николаева
- Коментари: 3
Климатичните промени излагат на риск водоснабдяването в България
Състоянието на водоснабдяването в България става все по-критично, като по данни от сайтовете на ВиК операторите към края на седмицата над 60 населени места, основно села, с общо население около 40 000 жители, са на воден режим. Недостигът на вода е свързан с недостатъчен капацитет на водоизточниците, като най-голям брой селища, засегнати от този проблем, се намират в област Шумен.
Доц. д-р инж. Галина Димова-Бойкинова, от катедра "Водоснабдяване, канализация и пречистване на води" на Хидротехническия факултет на Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ), коментира пред БТА, че освен Шумен, регионите Ловеч и Търговище също страдат от хроничен сезонен недостиг на вода. Тези региони са особено уязвими, тъй като голяма част от техните водоснабдителни системи разчитат на повърхностни водоизточници като реки, чийто дебит е значително променлив. За разлика от тях, системите, които използват язовири, са в по-добра позиция, тъй като тези съоръжения могат да компенсират сезонните вариации в доставките на вода. Въпреки това, и те трябва да се използват разумно и ефективно, за да се предотвратят повторни водни кризи като тези в София през 1994 година и в Перник преди няколко години.
България е сред страните в Европейския съюз с най-високи загуби на питейна вода. Според данни на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) и експертните оценки, общите загуби на вода в страната са около 60 процента. Тези загуби се формират от търговски и реални загуби, включително течове по мрежата и грешни отчети поради неизправност на водомерите. За сравнение, средните загуби в другите европейски държави са около 25 процента. Страните с най-ниски загуби на вода, като Германия и Нидерландия, успяват да поддържат загубите под 10 процента.
Необходимостта от нови язовири и подобряване на съществуващата водоснабдителна инфраструктура е ключов елемент за справяне с тези проблеми. Водният сектор на България се нуждае от значителни инвестиции, за да се справи с климатичните промени и нарастващото натоварване върху ресурсите. Според проф. д-р инж. Димитър Кисляков от УАСГ, страната трябва да завърши започнатите проекти на язовири и да планира нови, за да може ефективно да се справи с неравномерния характер на оттока на реките и засушаването, което се очаква да се задълбочи до 2100 година.
Освен физическата инфраструктура, България се нуждае и от по-ефективно управление на водните ресурси. Доц. д-р инж. Галина Димова-Бойкинова подчертава, че трябва да се прави разлика между режим на вода поради недостатъчен капацитет на водоизточниците и временно прекъсване на водоснабдяването поради аварии или планови ремонти. В допълнение, тя изтъква нуждата от по-добра публична статистика за броя на населените места на воден режим и препоръчва тази информация да бъде достъпна на интернет страниците на Министерството на регионалното развитие и благоустройството и Министерството на здравеопазването.
Инвестициите във ВиК сектора също са ключови за подобряване на водоснабдяването. По данни на Световната банка, за рехабилитацията на водоснабдителната мрежа в България са необходими около 10 милиарда лева, като само 30-40 процента от тези разходи могат да бъдат покрити от европейски фондове. Демографската криза в страната създава допълнителни затруднения, тъй като намаляването на населението води до намаляване на потребителите, които могат да генерират приходи за ВиК операторите чрез сметките за вода.
Докладвай този коментар за нередност
×Star Wars: ВиК - тата трябва да престанат със общините да захранват тъмните ситски лордове.Парите отклонени да се дават целево и по същество.Реинвестиции на 100%. Има разлика между инвестиции,реинвестиции и ресто под масата 50/70 % в посока Сердикус.
Докладвай този коментар за нередност
×Леля Ванга: Вода ке газите,жадни ке одите що сте глупци.....
Докладвай този коментар за нередност
×Ех,че прости доценти с: Купени дипломи.Нали по - малко население консумира по - малко вода, бе.Сега милиони за нови язовири, а се твърдеше, че няма водоизточници - пресъхнали били.