Над 17 000 български компании планират съкращения през идната година
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 1
Недостиг на квалифицирани кадри в 17 области на страната
Драстичен ръст на планираните съкращения в българския бизнес през 2025 година.
Над 17 000 български компании планират съкращения на персонал през следващата година, показва мащабно проучване на Агенцията по заетостта за потребностите от работна сила. Това представлява увеличение с 37 процента спрямо 2023 година, когато 12 600 фирми са декларирали намерения за освобождаване на служители.
Секторно разпределение на засегнатите фирми
Най-голям дял от засегнатите предприятия - 37,2 процента, са концентрирани в секторите търговия, транспорт, хотелиерство и ресторантьорство. На второ място с 15 процента са работодателите в държавното управление, образованието, здравеопазването и социалните дейности, следвани от индустриалния сектор.
Търсени умения и квалификации
Проучването разкрива, че самоконтролът и дисциплината остават най-ценените качества за 87,4 процента от работодателите. Комуникативността и работата в екип са приоритетни за 85 процента от анкетираните, докато способността за решаване на проблеми е ключова за 78 процента от фирмите.
Регионални дисбаланси на пазара на труда
Въпреки планираните съкращения, българската икономика ще има нужда от 262 000 работници и специалисти през следващата година. В 17 от общо 28 области търсенето на работна ръка надвишава броя на регистрираните безработни. Особено критично е положението във Варна, където недостигът е петкратен, както и в София-град и Бургас с четирикратно превишение на търсенето над предлагането.
Единствено областите Видин, Разград и Търговище няма да изпитват остър недостиг на работна сила.
Дефицитни професии и квалификации
Най-търсени остават специалистите в сферата на образованието, здравеопазването и транспорта - учители, медицински сестри, шофьори, лекари, машинни инженери, преподаватели и фармацевти.
Индустрията ще търси 68 249 работници, а секторите търговия, транспорт, хотелиерство и ресторантьорство ще имат нужда от 55 308 души. Допълнително ще са необходими 49 764 работници без специална квалификация, което е увеличение с 1,3 процента на годишна база.
Проблемът с намирането на квалифицирани кадри се задълбочава - 66,7 процента от работодателите декларират подобни затруднения за 2024 година спрямо 63,8 процента през 2023 година. В 43,1 процента от случаите основната причина е липсата на необходимата квалификация или образование.
Докладвай този коментар за нередност
×Мухахахахаха: Значи няма квалифицирани кадри съответно ще се съкращават хора - каква е тази абсолютно нелогична глупост мухахахаха