МВР: При наводнение не влизайте в подлези или метрото!
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0
При наводнения хората да се качват на горните етажи на къщите си, да звънят на спешния телефон 112.
Това призова началникът на сектор "Оперативна дейност" главен инспектор Стефан Стефанов на пресконференция. Той поиска гражданите да не се опитват да спасяват потънали или носени от пороя коли. Оказа се, че за да бъде понесен един автомобил са необходими само 15 см вода.
Над 100 сигнала за паднали дървета, наводнени мазета, сутерени, подлези и улици са получени в специализираните звена на "Пожарна и аварийна безопасност". Това съобщи главен комисар Никола Николов, директор на националната пожарна.
Специални писма са изпратени до областните администрации на Видин, Ловеч, Монтана и Враца заради задаващия се дъжд. Заради прогнозата за обилни дъждове в събота се очаква цялата страна да е в код "Жълто" с изключение на градовете Добрич, Силистра, Перник, София област и София град.
За радост няма пострадали и ранени хора, обясни Николов. Никъде не е обявявано бедствено положение, допълни той след проливните дъждове от последните дни.
От НИМХ прогнозите за метрологичната обстановка за идните дни е, че се очакват силни ветрове и дъждове. За това са изпратени писма до областните управители да вземат допълнителни мерки като наблюдават критичните участъци на речните корита, шахтите, ВиК системите. Доброволните отряди да са в готовност, са поискали от спасителните звена на МВР.
Те са посъветвали полицейските структури да са внимателни и готовността им да остане на високо ниво. Съоръженията, предназначени за гасене и отводняване да са в готовност и в кратък срок да се притекат на помощ, обясни гл. комисар Николов.
Главен инспектор Стефан Стефанов, началник на сектор „Превантивна дейност“, отново изброи мерките за безопасно поведение преди, по време и след наводнение, които е важно хората да предприемат, за да запазят на живота, здравето и имуществото си:
- да не изпада в паника, да преценят ситуацията и намерят безопасно за тях място, ако е необходимо;
- да не пресичат силно течащи води, ако се придвижват с МПС. Изключително опасни са опитите за спасяване на превозното средство, тъй като само 15 см силно течаща вода е в състояние да движи автомобилите;
- задължително да изключват електрозахранването и подаването на газ в домовете си;
- да имат осигурени пакети със суха храна и чиста питейна вода. В случай на сериозни наводнения не е препоръчително използване на водата от чешмата, има опасност тя да бъде замърсена от високите подпочвени нива на водата;
- да подготвят документите си;
- да имат план за действие със семейството – контакти с деца, роднини и близки;
- да се осведомяват от националните медии за ситуацията в района, в които се намират или там, където искат да отидат;
- да не влизат в подлези, включително метро;
- когато са сред природата е важно да не застават под мостове, да не се движат в дерета или други подобни места, където би могло да се получи силен отток на вода, който носи дървета, камъни и други тежки предмети, опасни за живота.
- ако се намират в обществена сграда, да спазват указанията на хората, които се грижат там за тяхната безопасност.
Министър Илков води преговори в Будапеща за присъединяването...
Коронацията на крал Чарлз III е струвала 72 милиона паунда
70 непридружени деца намериха подслон в русенския кризисен...
Костадин Костадинов: Няма да оттеглим кандидата си за...
Пенчо Милков е в българската делегация на бизнес форума в...