МС отпусна допълнителни 184 милиона лева за увеличаване на заплатите във висшето образование
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Увеличението ще влезе в сила от 1 април 2024 година
Правителството на Република България реши да отпусне допълнителни 184 милиона лева за увеличаване на заплатите на академичния състав, изследователите и експертите в държавните висши училища и научните организации. Това ще влезе в сила от 1 април 2024 година, обявиха министър-председателят Димитър Главчев, вицепремиерът и финансов министър Людмила Петкова, министърът на образованието и науката Галин Цоков и представителите на синдикатите на брифинг в Министерския съвет.
„Взехме решението в спешен порядък, за да са спокойни синдикатите и хората от академичния състав“, поясни министър-председателят Главчев.
Вицепремиерът и министър на финансите Людмила Петкова обясни, че допълнителните средства ще бъдат осигурени чрез преструктуриране на разходите в държавния бюджет. „С приетото постановление отговаряме на промените в Закона за висшето образование, които изискват увеличение на възнагражденията на академичния състав и изследователите,“ допълни Петкова.
Министърът на образованието и науката Галин Цоков съобщи, че с тези средства ще бъде обезпечено увеличението на заплатата на най-ниската академична длъжност в държавните висши училища на 2516 лева. „От началото на годината вече осигурихме близо 80 милиона лева, и това ще бъде поредното увеличение на заплатите в университетите и научните организации. За една година увеличаваме заплатата за най-ниската академична длъжност с 1000 лева“, подчерта Цоков.
Той също така заяви, че тази инвестиция в младостта и интелекта ще насърчи развитието на висшето образование и науката в България. Обсъжда се и нов начин на разпределение на средствата за университетите, като се вземат предвид два основни критерия - повишаване на най-ниско финансираните направления и коефициент за качество.
Средствата са предоставени в съответствие със Закона за висшето образование, който изисква средната брутна заплата на академичния състав да бъде не по-малка от 180 процента от средната за страната, а за изследователите и експертите - не по-малка от 80 процента от същата.
Министерството на образованието и науката цели чрез тези повишения системата за висше образование да бъде способна да отговори на динамиката на обществените процеси при поддържане на необходимото качество.
Сред получаващите по-високи възнаграждения са също Националният център по обществено здраве и анализи, Националният център по радиобиология и радиационна защита, Националният център по заразни и паразитни болести, Националният институт по метеорология и хидрология и Селскостопанската академия.