Може ли България да загуби над 700 милиона евро по Плана за възстановяване?
- Редактор: Виктория Христова
- Коментари: 0
Служебният вицепремиер по управление на европейските средства Атанас Пеканов изрази притеснение
724 млн. евро за България от втория транш по Плана за възстановяване и устойчивост са в риск, след като вчера парламентът не прие нито един от двата варианта на закон от задължителните, за да получим парите от Европа.
Това е закон, който трябва да защитава подателите на сигнали за корупция.
Служебният вицепремиер по управление на европейските средства Атанас Пеканов изрази притеснение в ефира на bTV.
За да подават сигнали срещу нередности при обществените поръчки и трудовото законодателство, подателите трябва да бъдат защитени.
“Често чувам, че трябва да сме като в Европа, а си намираме повод да не сме. За момента няма механизъм, по който да поискаме половината пари, защото сме приели половината закони”, заяви служебният вицепремиер по управление на европейските средства Атанас Пеканов.
Според служебният външен министър Николай Милков 22-та закона, от които зависят парите, могат да бъдат приети най-късно до края на януари.
“Плащането може да се състои след януари, въпросът е дали ще вземем навреме това плащане или ще се забави във времето”, каза Милков.
Парламентът късно вчера отхвърли проектите и на служебното правителство, и на “Демократична България”.
“Това е много лош сигнал, че всъщност подобряването на правната среда и борбата с корупцията са само лозунги и когато се стигне до тях политиците не ги приемат”, заяви бившият правосъден министър и депутат от “Демократична България” Надежда Йорданова.
Аргументът на противниците на двата проекта, е че са недомислени и насърчават недобросъвестни сигнали.
“Но това доносничество не може да го толерираме. Ще започнат едни анонимки, едни атаки срещу самите фирми”, каза депутатът от ГЕРБ-СДС Бранимир Балачев.
Служебното правителство предупреждава, че ако промените не станат факт, ни очакват глоби от Брюксел.