МОСВ предупреждава за критично намаляване на водните ресурси в страната
- Редактор: Снежана Николаева
- Коментари: 1
Сушата поставя водните ресурси на България под сериозна заплаха
Министерството на околната среда и водите (МОСВ) алармира за значително намаление на речния отток и водните ресурси в страната, като ситуацията става все по-сериозна заради продължителното засушаване, високите температури и липсата на валежи. По данни на Националния институт по хидрология и метеорология (НИМХ), през месеците юни и юли водните количества на реките в страната са били значително по-малки в сравнение с предходната година. Въпреки това, към настоящия момент няма воден режим в нито едно от населените места, които се водоснабдяват от 14-те язовира, управлявани от МОСВ.
През юни общият обем на речния отток в страната е 777 милиона кубични метра, което е с 72% по-малко спрямо същия месец през 2023 година. Най-значително намаление се наблюдава в Дунавския водосборен басейн, където обемът е спаднал с 82%. През юли положението не се подобрява – общият обем на речния отток достига 454 милиона кубични метра, което представлява намаление с 50% спрямо предходната година. Спадът се наблюдава във всички водосборни басейни на страната, като отново най-силно засегнат е Дунавският водосборен басейн с намаление от 56%.
Министерството посочва, че от началото на август водните нива продължават да се понижават или остават стабилно ниски, като валежите в по-голямата част от страната са под климатичните норми. Ситуацията е особено тревожна за няколко основни язовира, които служат като водоизточници за големи населени места и курорти. Сред тях са язовирите „Тича“, „Камчия“, „Ясна поляна“, „Ястребино“ и „Асеновец“, които в момента са с ниски нива на водния обем.
Въпреки затруднените условия, МОСВ продължава да осигурява балансирано разпределение на наличния воден ресурс чрез месечни графици, които гарантират приоритетното водоснабдяване за питейно-битови нужди. Разпределението на водите се осъществява при строго спазване на законовите приоритети, като първостепенната цел е осигуряването на вода за населението. В случай на нужда, водата се разпределя и за земеделски цели, а най-накрая и за промишлени нужди, отдих и хидроенергетика.
Намаляването на водните ресурси в язовирите се наблюдава вече трета поредна година, като МОСВ още в началото на годината е информирало компетентните институции за възможните проблеми. Своевременно са били уведомени Министерството на регионалното развитие и благоустройството, „Български ВиК Холдинг“ ЕАД, ВиК операторите, Министерството на земеделието и храните и „Напоителни системи“ ЕАД, за да предприемат мерки за осигуряване на питейно-битовото водоснабдяване на населението и нуждите на земеделието.
МОСВ е предприело допълнителни действия за редуциране на заявките за водовземане при условия на суха и много суха година, като отговорните институции са били призовани да ограничат загубите на вода и да търсят алтернативни водоизточници. Идентифицирането на проблемите с водоснабдяването и намирането на решения е отговорност на ВиК дружествата, кметовете на общини и областните управители. Министерството на регионалното развитие и благоустройството отговаря за политиката във ВиК сектора, докато секторът „Напояване и риборазвъждане“ попада в компетенциите на Министерството на земеделието.
МОСВ подпомага и реализацията на инвестиции, свързани с подобряване на водоснабдяването и канализационните системи на населените места, чрез финансиране на проекти по Програма „Околна среда 2021-2027“ година и Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда. Министерството следи състоянието на комплексните и значими язовири ежедневно, като информацията се събира от дружествата, които експлоатират язовирните стени и съоръжения.
МОСВ ще участва в работна група с експерти от всички ресорни министерства, за да се постигне по-голяма ефективност на координацията между институциите и да се осигури устойчиво управление на водните ресурси в страната.
Докладвай този коментар за нередност
×Хиляди министерства и: институции и накрая закономерен резултат - викат вода няма, правете си сметката.Вместо за производство на електричество и пълнене на алчни джобове, оставете водата за битови нужди на населението. По статистика токът у нас и в Румъния е най - скъп. Спрете постъпленията към частните вецове. Вие източихте язовирите, а сега ни предупреждавате. Йезуити сте двулики, иначе щяха да ви закрият.Избихте рибата в пряк и преносен смисъл.