Мостът на Кольо Фичето край Бяла се готви да посреща туристи
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 19
Историческият беленски мост възкръсва в пълния си блясък след мащабна реставрация
Историческият Беленски мост, шедьовър на майстора зидар Колю Фичето, възкръсна в пълния си блясък след мащабна реставрация, която възвърна автентичния му облик. Разположен над река Янтра край град Бяла, Русенска област, този архитектурен паметник, построен между 1865 и 1867 година, отново е готов да посреща туристи.
Изграждането на моста е свързано с разширяването на инфраструктурата в региона по времето на Османската империя. Той е част от новото шосе, свързващо Русе, главния град на Дунавския вилает, със столицата Цариград. Проектът първоначално е предложен от полския инженер Людмил Рола, който оценил стойността му на 3 милиона гроша. Въпреки това, Колю Фичето се наема да го изгради за 700 000 гроша, с което демонстрира не само майсторство, но и икономичност.
Съоръжението се отличава с иновативния си дизайн и впечатляващи размери – 276 метра дължина и 9,5 метра ширина. Мостът, който за времето си е безпрецедентно постижение на инженерната мисъл, включва уникални архитектурни детайли, сред които скулптури на нимфа, грифон, лъв и лебед.
Реставрацията на моста беше наложителна, след като значителна част от него беше разрушена от наводнение през 1897 година. Въпреки възстановяването, извършено през 1922-1923 година, първоначалният му облик беше значително променен. Днес, след години на разруха, мостът отново блести в оригиналния си вид. Релефните изображения върху арките са възстановени, а настилката е върната към оригиналния черен калдъръм.
До моста е изграден иновативен изложбен център, който предлага на посетителите възможността да се запознаят отблизо с историята на този уникален паметник. Вътре могат да се видят восъчни фигури, които пресъздават сцени от строителството на моста и живота на Колю Фичето, връщайки ни към времето на Възраждането.
Официалното откриване на възстановения мост е насрочено за 23 август и ще бъде съпроводено с грандиозен спектакъл. Гайдари, актьори, танцьори, хор и солисти на Русенската опера ще представят уникално изпълнение, което ще завърши с впечатляваща 3D-мапинг прожекция. Върху моста ще бъдат прожектирани сцени, които ще разкажат историята на този забележителен архитектурен паметник.
Докладвай този коментар за нередност
×До Беленчанин: Липсва в кръговото да турят и Буцефал с Нун Велики ,възправил меч срещу макешките врагове в посока Сексагинта Приста.Влизащ в тежък бой с императорският Веспасианов легион,Тегре ли Беше,Тигри ли ама слава голяма.Напълнил преторианската броня с бицепси,трицепси и мощни гърди.Мощният му призив се чува от гърлището му чак до родното място на Децебал и Сердикус Банкяс
Докладвай този коментар за нередност
×A..a...a...не,не така: Без минуси моля,без....моля,моля...... Я,боли ли бе? Ама що така бе Миме?
Докладвай този коментар за нередност
×Беленчанин: Това е все едно у Макешко да построят нов фонтан, дето бил от 4-ти век. Жалко, че съсипаха автентичния мост и лапнаха паричките герберастите! Да се задвят дано!
Докладвай този коментар за нередност
×Предложение 3: Друго не ми идва на акъл.Освен да именуваме моста на "NUNBRIDGE" или "BridgeNun"? Еха,все едно отиваш към Кембридж,уесссссс бейби.По евроатлантически е.Абе я така.
Докладвай този коментар за нередност
×Предложение 2: Може да се преименува моста на "Върбан Фичето" или само "Мост Върбан".