Mобилен оператор у нас фалира?

4
Затворени са всички магазини на оператора, но услугата все още продължава да се предлага
Затворени са всички магазини на оператора, но услугата все още продължава да се предлага

Четвъртият мобилен оператор у нас "Макс" полетя към фалит.

От доскорошните над 240 служители в компанията са останали по-малко от 20 и то на половин работен ден. Затворени са всички магазини на оператора, но услугата все още продължава да се предлага, пише OFFNews.

"Събраха ни на 27 февруари да ни кажат, че възможностите са две -  или да ни съкратят, или да напуснем заради неплатени заплати. Почти всички се възползваха от втората опция, тъй като тя също дава възможност за регистрация в бюрата по труда", разказаха пред OFFNews доскорошни служители на телекома.

Според тях фирмата дължи между 2 и 5 заплати на персонала, най-много на хората на ръководни позиции.

"Проблемите започнаха през септември миналата година. Тогава за първи път се появи забавяне на заплатите, а от ръководството обявиха, че се водят преговори с нов стратегически партньор, който да поеме компанията - "Булсатком", заявиха освободените.

Преговорите обаче се забавили и много от работещите в "Макс" напуснали още през декември и януари. 

Евентуалното сливане на двата по-малки телекома не е лишено от икономическа логика, тъй като "Макс" разви прилична мрежа с национално покритие, докато "Булсатком" се забави с мобилната си услуга, тъй като в същото време инвестираше и във втори голям проект - изстрелването в космоса на търговски спътник, от който да се излъчват телевизионните й програми. Сигналът от него ще покрива почти цяла Европа и Северна Африка.

Според два напълно независими източника на OFFNews обаче преговорите между "Макс" и "Булсатком" са замразени, а шансовете за сделка - нищожни. 

Причините са няколко. От една страна кредитното състояние на "Макс" не оправдавало очакванията, а от друга кредиторите на "Булсатком" не били склонни да подкрепят подобна инвестиция. Дружеството изтегли многомилионни заеми за предстоящото изстрелване на спътника си "България Сат-1", което трябваше да се случи през ноември м. г. от космодрума Кейп Канаверал, във Флорида. 

Меганачинанието е финансирано от американската държавна банка за експортно кредитиране "Ексимбанк" с невероятните 150 млн. долара. Банков заем от такъв мащаб досега не е отпускан на българска частна компания. Тази сума обаче не покрива пълната стойност на проекта. За спътника е отпуснал средства и банков консорциум с участието на Дойче банк, Ситибанк, Райфайзенбанк, ЕБВР и Сибанк. Колко струва спътникът е търговска тайна.

Съоръжението трябва да бъде изпратено в геостационарната орбита с  ракетата-носител Falcon 9 на компанията на Илон Мъск Space X. Очаква се това да стане в края на април или началото на май.

Замразяването на преговорите с "Булсатком" обаче не предвещават нищо добро за телекома "Макс". 

Според бившите служители на компанията през последните седмици често се изключват базови станции заради неплатени сметки за ток в цяла България.

"Колегите, които са останали на работа, непрекъснато следят мрежата и тичат да събират пари, за да платят сметките, за да бъде пуснат тока и да бъде възстановена услугата за клиентите в съответния район", разказа доскорошен кадър на ръководна позиция в телекома.

"Макс" бе основана от първия собственик на "МобилТел" Красимир Стойчев, който преди година я препродаде на руския бизнесмен Даниел Купсин.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Ливада. Стадо овце. Звъни телефон. Всички овце се обръщат към звука. Овчаря вади телефона, поглежда екрана и казва на овцете:
- За мен е.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари