Младежи от русенския парламент се качиха на модерния катамаран „Дунав 1"
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0

Учениците се запознаха с хидрографските технологии по време на кампанията „Детективи на европейски проекти 2025"
Ученици от Младежкия парламент в Русе имаха възможност да се запознаят отблизо със специализираното оборудване за хидрографски и хидрометеорологични изследвания на модерния катамаран „Дунав 1". Плавателният съд е част от инфраструктурата на Изпълнителна агенция „Проучване и поддържане на река Дунав" (ИАППД), съобщиха от Община Русе.
Посещението се проведе в рамките на Националната кампания „Детективи на европейски проекти 2025", организирана от Мрежата от 27 Областни информационни центъра в България. Младежите имаха възможност да видят отблизо плавателен съд, създаден по проект „Подобряване на системите за навигация и топохидрографски измервания по река Дунав – фаза 2", финансиран с европейски средства.
Модерна технология за прецизни измервания
Катамаранът „Дунав 1" е оборудван със съвременна апаратура, която позволява извършването на прецизни измервания, ключови за безопасността и ефективността на корабоплаването по река Дунав. Капитан Венцислав Минков и Пламен Стефанов от дирекция „Хидрология и хидрометеорология" демонстрираха пред младежите функционирането на специализираната апаратура.
По време на демонстрацията учениците видяха как се извършват измервания на речното дъно, как се изчислява дебитът на реката и други важни параметри, които гарантират безопасното корабоплаване по Дунав.
Европейски проекти за развитие на региона
В събитието взе участие и Силва Агопова от Дирекция "Европейски програми, проекти и връзки с обществеността" към ИАППД. Тя представи пред учениците и други успешни европейски проекти, реализирани от агенцията, подчертавайки тяхното значение за устойчивото развитие на Дунавския регион и за подобряване на навигационната инфраструктура.
Посещението на катамарана беше част от изследователската мисия на младежите в ролята им на „детективи на европейски проекти". В нея те проследяват реални примери за въздействието на европейското финансиране в своя регион и изготвят оценка на ефективността на вложените средства.
Следващата и финална стъпка от участието на младежите в кампанията ще бъде представянето на техния доклад от гражданския мониторинг. В него те ще обобщят своите наблюдения и впечатления от проекта и ще дадат своята оценка от младежка перспектива.
Областен информационен център - Русе е част от мрежата от 27 Областни информационни центъра, които популяризират Европейските структурни и инвестиционни фондове (ЕСИФ) и Европейските фондове при споделено управление (ЕФСУ) в България.