Митрополит Наум възглави света Литургия в румънския манастир "Топлица"
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0
Светата обител стана сцена на множество духовни събития по случай празника на свети Илия
Русенският митрополит Наум отново уважи поканата на епископ Андрей на Ковасна и Харгита и взе участие в храмовия празник на манастира „Топлица“, разположен в окръг Харгита, Румъния. Светата обител, построена в двора на родната къща на първия румънски патриарх Мирон (Кристя), стана сцена на множество духовни събития по случай празника на св. Илия.
На 19 юли митрополит Наум молитвено присъства на вечерното бдение, което се състоя под открито небе в манастира „Топлица“. Богослужението, включващо вечерня, петохлебие и утреня, бе възглавено от епископ Андрей. Проповед за св. Илия произнесе Тулчанският епископ Висарион, който подчерта значимостта на светеца и неговото послание към вярващите.
На следващия ден, 20 юли, когато православната църква чества Илинден, Русенският митрополит Наум възглави светата Литургия. В съслужение с него бяха епископ Никодим на Свереин и Стрехая, епископ Андрей на Ковасна и Харгита, Тулчански епископ Висарион и епископ Нестор на Дева и Хунедоара. След причастяването на свещенослужителите митрополит Наум произнесе вдъхновяваща проповед за св. Илия, в която го определи като „един от най-дивно великите Божии пророци на всички времена и вестители на Божията света и съвършена воля сред човеците“.
Значимостта на манастира „Топлица“
Манастирът „Топлица“ е известен не само с духовната си значимост, но и с историческата си връзка с първия румънски патриарх Мирон (Кристя). Построен в двора на родната му къща, манастирът служи като важен духовен и културен център в окръг Харгита.
Ежегодният храмов празник привлича множество вярващи и духовници, които идват да отдадат почит на св. Илия и да се насладят на духовното общение и проповедите на епископите. Присъствието на митрополит Наум е знак за добросъседските отношения между България и Румъния, както и за сътрудничеството между православните църкви в двете страни.
Проповедите на епископите и духовното значение на св. Илия
Проповедите на епископите по време на бдението и светата Литургия бяха насочени към вдъхновение и укрепване на вярата на присъстващите. Тулчанският епископ Висарион подчерта значимостта на св. Илия като пророк и вестител на Божията воля, а митрополит Наум в своята проповед описа св. Илия като „един от най-дивно великите Божии пророци“, което подчерта неговата уникална роля в историята на християнството.