Министерството на земеделието готви промени в Закона за арендата
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 3
Те трябва да гарантират защита на интересите както на собствениците на земеделски земи, така и на тези, които вземат и обработват земята
Министерството на земеделието подготвя промени в закона за арендата, които да гарантират защита на интересите както на собствениците на земеделски земи, така и на тези, които вземат и обработват земята, предаде БНР.
90% от договорите за обработване на земя в момента са едногодишни, казва председателят на Асоциацията на собствениците на земи Евгений Орошъков. Това се налага заради дългогодишни проблеми с недобросъвестни наематели.
"Ако недобросъвестният ползвател ползва земята, без да заплаща договорената рента, собственикът не може реално да защити правата си. Той е принуден да се обърне към съда, където евентуално ще получи някаква справедливост след няколко години и след едно дълго и скъпо съдебно производство, през което ползвателят ще продължи да ползва земята", обясни Орошъков.
Според земеделския министър Кирил Вътев обаче едногодишните договори са проблем в земеделието.
"Всички тези екологични мерки и изисквания за поддържане на почвеното плодородие как да очакваме от един земеделски производител да инвестира в една земя, когато той я взема за една година, за една година няма как да стане. Затова тези договори съвсем обективно трябва да станат по-дългосрочни", посочи министърът.
За да се случи това са нужни промени в закона за арендата, казват собствениците на земя.
"Да се предвидят механизми за улеснено прекратяване на дългосрочните договори в случай на неплащане от страна на ползвателя, както и индексиране на стойността на реалните плащания съобразно пазарните условия", каза още Орошъков.
От агроведомството са съгласни, че промени трябва да има и ги подготвят.
Докладвай този коментар за нередност
×България: Държавата само дебне къде има движение на пари и посяга веднага да си гепне нещо. Навсякъде е така. На запад ги тъпчат със тлъсти заплати ама им вземат душата със наеми, такси, данъци. ЧАСТНАТА ЗЕМЯ Е НЕПРИКОСНОВЕНА , в САЩ ако влезеш в ранчото на собственика без покана може да те гръмне в кухата кратуна без проблем .
Докладвай този коментар за нередност
×Договапянето: Е свободно, няма как да се определят срокове на договор за наем между лица различни от наематели и наематели. Държавата може да си определя условия за държавните земи, не може да се меки в отношения от частен характер
Докладвай този коментар за нередност
×Оня: Какви глупости пишете? Договорите за аренда са дългогодишни, с минимален срок от 4 години и са нотариално заверени, което дава възможност на арендодателя, при неизпълнение от страна на арендатора, директно да се снабди с изпълнителен лист, без да води дело. Едногодишни договори се сключват по желание на наемодателите, защото така имат възможност да изнудват земеделците всяка година за по-високи ренти. При тия условия нищо чудно, че не им плащат.