Министърът на земеделието: Кризите продължават
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 1
По думите на Явор Гечев Европейският съюз не е достатъчно прецизен и бърз в взимането на решения
"Кризите продължават, те не са овладени". Това заяви служебният министър на земеделието Явор Гечев по повод продължаващия внос на украинска земеделска продукция у нас, предава NOVA.
„При пшеницата и при зърнените култури според мен ще продължават не само този сезон”, допълни той. По думите на ресорния министър Европейският съюз не е достатъчно прецизен и бърз в взимането на решения. Според Гечев спирането на вноса от Украйна е била временна мярка, но трябва да продължи, въпреки че не се очаква тя да повлияе както браншът би искал.
Той обяви, че голяма част от родната продукция е била продадена, но все още има и такава по складовете. Производители изчакват с надежда изкупните цени да се вдигнат. Гечев призова ЕК да направи гаранционни фондове, за да могат да се изнасят количества и да се търсят нови пазари. Аграрният министър нарече средствата от Европа недостатъчни и обясни, че въпреки това те всеки момент ще стигнат до производителите. Според него фалити тази година няма да има, но ако тенденцията се запази, има риск от такива догодина.
Относно спекулата при хранителните продукти у нас Явор Гечев заяви, че сайтът, на който веригите трябва да публикуват цени на основни храни, дава отражение, но подчерта, че има спад в цената на слънчогледа, а при олиото не се наблюдава поевтиняване.
По думите на министъра наследникът му Кирил Вътев, когото Гечев познава, е доблестен човек. Служебният министър се закани да има приемственост и да помогне на бъдещия си колега. „Няма да му е лесно. Ще намери една добре работеща система, добро наследство”, увери Явор Гечев. Той призова наследника си да внимава с приятелите и да слуша себе си, а не съвети.
Докладвай този коментар за нередност
×мм: големи кризи украиските земеделци не са Бентлита оказва се че тук е най скъпо голяма спекула а като не им изнася един бизнес да започнат друг това се казва пазарна икономика не бързи печалби за сметка на потребителя колко ме интересува захарта българска ли е или украинска само че там струва 1 лв тук 2.50 лв явно те работят на загуба като се замисля че не са и в евросъюза и нямат и субсидии и всичко е по евтино двойно