Минаваме към зимно часово време при летни жеги
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
В неделя в 4 часа сутринта местим стрелките 1 час назад и ще се върнем към стандартното астрономическо време, което се нарича още и зимно. Това обаче ще стане на фона на почти летни жеги.
И в неделя, и в понеделник максималните температури ще са между 22 и 27 градуса. Това е с 8 градуса повече от средните температури за края на октомври, съобщи шефът на синоптичната фирма TV-MET Петър Янков. Тези температури били близо до историческите рекорди за последните дни на октомври.
“Смяната на времето нарушава биологичния часовник на човека. Необходими са между една и две седмици за адаптация на организма”, обясни пък д-р Бисер Георгиев, специалист по обща медицина в 11-и ДКЦ в София.
Най-тежко понасят промяната децата и възрастните хора с хронични сърдечни болести. Нарушава се сънят, а това може да доведе до стрес, умора и депресия.
Има повишен риск за отключване на психични заболявания, каза още д-р Георгиев.
Според него, за да преодолеем по-лесно неприятните последици от смяната на стрелките, е добре по възможност да отложим ангажиментите поне първите 1-2 дни, да си осигурим повече време за почивка, като е подходящо да ставаме по новото часово време и да лягаме по старото. Като цяло е добре да увеличим с час съня си. По-лесно ще преодолеем прехода с витамин C.
Страната ни да приеме зимното часово време за постоянно, искат 48% от българите, а лятното предпочитат 32%. Това показват данни от национално представително проучване на “Екзакта Рисърч Груп”, проведено от 28 септември до 5 октомври с 1000 пълнолетни българи в 92 населени места.
“Експертното мнение на министерството на образованието е в подкрепа на идеята за отмяна на периодичната смяна на лятното със зимно часово време. Тя се осъществява в периода на учебното време и това затруднява работата на децата по отношение на техния дневен режим, особено при преминаването от зимно към лятно часово време - трябва да стават по-рано и в първите часове не са достатъчно работоспособни, концентрацията им е затруднена”. Това казва за “24 часа” Ели Тричкова, експерт в МОН.
Зимното часово време е свързано с нашите географски ширини, което предполага по-добра адаптация на децата, убедени са в министерството. Децата от средищните училища стават по-рано от връстниците си в градовете, за да стигнат навреме, и пътуването им през зимата, когато денят е по-кратък, ще става в светлата част на денонощието.
До март 2019 г. всяка държава от ЕС трябва да е заявила на кое часово време иска да е заковала стрелките.
Шофьорка: В района на Цар Калоян има 5-сантиметрова снежна...
Редно ли е да правим забележки на чужди деца?
Впечатляващ макет на Витлеем радва миряните в Католическата...
Шофьори: Пътят Варна - Русе е силно заледен и заснежен
Футболистът Мартин Дечев почина внезапно на терена