Милен Керемедчиев: Търговският ни оборот със САЩ е изцяло в полза на България
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0

България ще пострада, ако се въведат мита за автомобилите
Доналд Тръмп обяви въвеждането на 25% мита върху вноса от Европейския съюз, което може да доведе до сериозно напрежение в търговските отношения между САЩ и европейските страни. Това коментираха в предаването „Здравей, България" по NOVA бившият заместник-министър на външните работи Милен Керемедчиев и бившият кореспондент на Българското национално радио в Москва Чавдар Стефанов.
Милен Керемедчиев припомни, че още в предизборната си кампания Тръмп е акцентирал върху два основни въпроса – мигрантите и митата.
„Канада и Мексико след угрозата за такива мита отстъпиха пред исканията на Тръмп. И Мексико, и Канада изпратиха близо 10 000 военнослужещи на границата на САЩ и отговориха на тези негови искания", коментира Керемедчиев.
Експертът подчерта, че на пресконференцията с британския премиер, Тръмп е бил попитан дали Великобритания ще успее да избегне налагането на 25% мита. Американският президент е отговорил, че британският премиер се е борил усилено, за да предотврати тези мита, което вероятно означава, че Обединеното кралство ще бъде пощадено.
Икономическите последици
Според Керемедчиев, ако митата бъдат въведени, особено за автомобилната индустрия, германската икономика ще бъде сред най-тежко засегнатите. Очаква се брутният вътрешен продукт на Германия да спадне с 1,8 процента. Това неминуемо ще се отрази и на България, тъй като 50 процента от износа ни е свързан с Европейския съюз.
„Търговският ни оборот със САЩ е изцяло в полза на България – три пъти повече изнасяме, отколкото внасяме. Нормално е всички страни по веригата да пострадат, в това число и България", смята Керемедчиев.
Чавдар Стефанов също прогнозира огромни загуби от въвеждането на подобни мита, но добави, че начинът на действие на Тръмп често включва първоначални шумни и бомбастични изявления, след които темата постепенно бива забравена.
„Това е ежедневие. Зеленски вчера беше „диктатор", днес Тръмп казва: „А, кога съм говорил така?"", коментира Стефанов.
Международните отношения
Стефанов акцентира върху сложната геополитическа ситуация, отбелязвайки, че докато Тръмп е водил разговори с британския премиер, който е успял да получи уверение, че НАТО си има своите ангажименти, но до прилагане на член 5 за Украйна няма да се стигне, руският президент Владимир Путин е обсъждал с Федералната служба за сигурност трансформацията в отношенията със САЩ.
„Путин го обяснява с руските успехи в Украйна, че светът е променлив, загниващата Европа се чуди какво да прави. В Русия си има опозиция срещу това свободомислие на Тръмп към Кремъл", допълни Стефанов.