Metro с неясна съдба
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 5
Германската компания за бързооборотни стоки продължава да свива размерите си, а никой не знае какви са намеренията на новия й инвеститор Даниел Кретински
Какво очаква Даниел Кретински от щандовете на Metro, залязващата звезда на германската дистрибуция? Това е въпросът, който си задава Германия, откакто чешкият милиардер изненадващо влезе в капитала на компанията с участие от близо 11%, пише френският вестник Les Echos, цитиран от Investor.
Това ще бъде и голямата тема, която ще предизвика оживени дискусии по време на общото събрание на Metro този петък в Дюселдорф. Събитие, на което Кретински, който вече инвестира във въгледобива в Източна Германия, както и във френски медии като Marianne и Le Monde, ще блести с отсъствието си.
Общото събрание ще влезе в историята на компанията – то ще е първото след намаляването на дела на семейния холдинг Haniel, който беше основен акционер с 22,5% от капитала, и беше лоялен на Metro повече от 50 години.
В края на август миналата година Haniel продаде 7,3% от акциите си в Metro на EP Global Commerce (EPGC), притежавана от Даниел Кретински и словашкия му партньор Патрик Ткак. По-малко от месец по-късно двамата купиха 3,6% от акциите на компанията от Ceconomy, която от лятото на 2017 г. обединява известните онлайн магазини за електроника Saturn и Mediamarkt, интегрирани преди това в империята Metro.
Опции за закупуване
EPGC притежава също опции за закупуване на два допълнителни транша с акции от Haniel и Ceconomy. Те биха й позволили на премине прага от 30%, който ще я задължи да изпрати предложение за придобиване до другите акционери в компанията.
Но засега намеренията на EPGC са пълна мистерия. Компанията не е отговорила на молбата за коментар на Les Echos.
“Искаме да използваме периода за упражняване на опцията ни за покупка, за да затвърдим убеждението си, че можем да играем като акционери положителна роля за компанията и да подкрепим по адекватен начин бъдещото й развитие“, коментира Даниел Кретински миналото лято след обявяването на трансакцията с Haniel. През ноември 43-годишният бизнесмен заяви, че има нужда от още „време, за да се запознае наистина с компанията и търговския й модел“, съобщи Handelsblatt.
Свиване на размерите
В очакване на решението на новия инвеститор Олаф Кох, който е начело на Metro от седем години, продължава да намалява размерите на бившия колос в дистрибуцията. Той беше изключен от основния германски борсов индекс DAX през 2012 г.
Въпреки че запазва присъствието си в 35 страни с мрежата си от хипермаркети за търговия на едро (cash&carry), Metro на спира да свива размерите си. Компанията, която има близо 150 хил. служители, продаде големите си магазини Galeria Kaufhof, след което се отказа и от онлайн магазините си Mediamarkt и Saturn.
Последната голяма планирана трансакция е продажбата на веригата супермаркети Real, която компанията се надява да финализира през май или юни.
Припомняме, че Metro разполага с 13 магазина в България и с две специализирани бази в Банско и Слънчев бряг. Метро Кеш енд Кери откри първите си два магазина у нас през 1999 г. - в София на бул. „Цариградско шосе“ и в Пловдив, а в момента вече има по два магазина в двата най-големи града в страната, както и по един в Бургас, Варна, Русе, Плевен, Велико Търново, Стара Загора и Благоевград.
През август миналата година румънски медии съобщиха, че германската верига за бързооборотни стоки смята да продаде имотни активи в България и Румъния.
Пенчо Милков посрещна коледари
Над милиард евро пратиха емигрантите на близките си в...
Запалиха спяща жена в метрото на Ню Йорк
Запалиха спяща жена в метрото на Ню Йорк
Внезапно почина кметът на Две могили