Мениджър на СПА център: Мисля, че българите откриват отново България
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0
Страната е на второ място в Европа след Исландия по ресурси на натурална минерална и изворна вода с естествен произход
Най-значимите водоизточници с доказани характеристики на минералните води са около 500 на брой. Общият годишен обем на запасите на минерални води у нас, които могат да бъдат използвани, е над 100 млн. кубични метра. Това обяснява и развитието на СПА туризма у нас, коментира bTV.
„Един такъв проект се реализира изключително трудно. Изисква се изключително много воля, умение и сила, за да бъде създадено това нещо“, обяснява Петър Захов, мениджър на СПА хотел.
Според него за да бъде изграден един добър СПА център, трябва да има минерална вода, качествена и здравословна храна, високо качество на обслужване и чистота. „Мисля, че българите откриват отново България“, категоричен е той.
СПА туризмът у нас се прави от българи, които успяват да работят качествено и на ниво.
„Най-специфичното тук са хората, които работят в комплекса. Защо го казвам? Ако приемем, че този хотел прилича на един организъм, душата му всъщност са хората, които работим тук. Това е нещо, което остава за хората - скрито и непонятно. Но наистина е трудно. Само че си струва. Въпреки трудностите - то си струва“, отбелязва и Любима Ганджова, фронт офис мениджър.
Основата на всичко са нашите минерални води, но създаването на качествен продукт изисква той да бъде надграждан и развиван.
„Различното при нас е, че успяваме да използваме качествата на минералната вода за рехабилитация и процедури, заедно с най-модерната техника, която е позната в кинезитерапията“, казва още Любима Ганджова.
Характерно за този вид туризъм е и качеството на хранене. „Аз съм живял и отраснал в Лесковац, на мен скарата ми е вродена. За мен е удоволствие да направим една хубава скара и аз гарантирам, че имаме суровината за една истинска скара“, обяснява Игор Диметриевич, главен готвач.
Усилията да се предлага добра и качествена храна са интересни и се стига до едно изобилие от предложения. За да развият СПА туризма (и не само) много от центровете са изградили и собствени земеделски стопанства.
„Тук отглеждаме всичко, което е възможно да се отглежда на тази надморска височина. През летния сезон успяваме да си осигурим всичко, като част от продукцията дори реализираме извън хотела. Правим си зимнина… и сладка също. Ние държим продукта да е наш, за да знаем как е направен и всичко от къде идва“, обяснява Костадин Левинов Консиерж.
Битката на глобалния туристически пазар е постоянна, а качеството на СПА туризма у нас не остава незабелязана. „Получихме наградата на Европейската СПА асоциация за най-добър иновативен хотел. Факта, че сме направили стопанството, в което отглеждаме нашата си храна. Използваме минералната вода по най-добрия начин, реабилитацията и работата на персонала. Всичко това доведе до тази награда“, категорична е Любима Ганджова.
„Всичко, което се прави, за да може да популяризираме България като туристическа дестинация и да популяризираме красотата на България е добре дошло“, категоричен е и Петър Захов, мениджър на СПА хотел.