Мартин Иванов: Народният съд е най-кървавият епизод в българската история

12
Хиляди са жертвите на псевдосъдебната институция
Хиляди са жертвите на псевдосъдебната институция Видео: NOVA

Хиляди са жертвите на псевдосъдебната институция

През този месец се навършват 80 години от създаването на един от най-мрачните инструменти на болшевишката диктатура в България – Народния съд. Тази псевдосъдебна институция, създадена в края на септември 1944 година, е използвана за узаконяване на терора, развихрил се след деветосептемврийския преврат.

Хронология на събитията

На 9 септември 1944 година България е окупирана от Червената армия, след като на 5 септември Съветският съюз ѝ обявява война. Група офицери извършват държавен преврат и свалят законното правителство на Константин Муравиев. За министър-председател е провъзгласен Кимон Георгиев.

Кървав терор след преврата

Непосредствено след извършването на преврата, страната е обхваната от невиждан и кървав терор. Партизаните и бойните групи на комунистическата партия избиват хиляди без съд и присъда. Правителството на Кимон Георгиев не предприема действия за спиране на погромите.

Създаване и дейност на Народния съд

Народният съд е създаден от Кимон Георгиев с наредба-закон, в пълно противоречие с Конституцията. Институцията действа от септември 1944 до април 1945 година. Целта ѝ е да изправи на подсъдимата скамейка управляващите, присъединили България към Тристранния пакт. Жертви на Народния съд стават не само регенти, министри и депутати, но и прокурори, съдии, журналисти, писатели и карикатуристи.

Професор Мартин Иванов, който от години проучва този мрачен период от българската история, коментира: "Народният съд е един от епизодите на проточила се десетилетия кампания на изключително масови репресии. Ясно е, че това е най-кървавият епизод от българската история. Проточва се до средата на 60-те години – едно много наситено десетилетие и половина на терор върху поне половин милион българи."

Мащаб на репресиите

Народният съд функционира с 13 върховни състава в София и близо 200 допълнителни състава в цялата страна. Според проф. Иванов, решенията се взимат до голяма степен директно от Москва, изпращани от Георги Димитров, вероятно след консултации с Кремъл.

България на смърт са осъдени 2800 души – огромно количество на фона на минималното участие на България във войната. Нямахме и фашистка партия на власт, имаше фашизоидни елементи, които бяха преследвани наравно с комунистите," добавя проф. Иванов.

Абсурди на Народния съд

Един от най-големите абсурди на Народния съд е, че смъртни присъди получават и вече екзекутирани от новата власт лица. Такива са случаите с Райко Алексиев и Данаил Крапчев. Друг парадокс е осъждането на Димитър Пешев, известен със спасяването на българските евреи, за антисемитска дейност.

"За антисемитска работа е осъден спасителят на българските евреи – Димитър Пешев. Днес той има дърво в Йерусалим на негово име. В България същият човек е съден за антисемизъм," обяснява проф. Иванов.

Последствия и оценка

Народният съд остава в историята като един от най-мрачните периоди в българската история, белязан от масови репресии и несправедливи присъди. Неговото наследство продължава да бъде обект на исторически изследвания и обществени дебати.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 1
    36
    хи, хи,
    И какво е имало бе украинско еврейче?!? И деветоюнски преврат не е имало, Стамболийски се е спънал, че взел че умрял,Жертвите на Деветоюнския преврат и последвалия масов терор и убийства при управлението на професор Александър Цанков - са около 20 000. И Закон за защита на държавата (ЗЗД) в България е нямало, макар че е бил в сила от януари 1924 до октомври 1944 г.
  • 0
    35
    Българин
    Авторът бил невежа... Мухахахахахахаха.... Това руските лайна, нямат никаква спирка. пак на руската маймуна някой друг и е виновен! Балки руски отпадъци!!!
  • 0
    34
    Българин
    До 31 Абе педал, защо не ви е по силите да схванете, че такова чудо "септемврийското въстание" нв е имало. Това е манипулация на просташката руска и русофилистична пропаганда! Тази безродна измет, този отпадък на България, няма как да проумее, проZZия е в основата на всяка неприятна и подла мръсотия, спрямо България!
  • -3
    33
    Знаещ
    Авторът е невежа! Народният съд е въведен по искане на Чърчил в цяла Европа. Във Франция напр. жертвите са 40 х. и т.н. У нас са подобни, защото на власт идват прости хора! Такива сме си и до днес!!!
  • -2
    32
    Случайно прочел
    И сега трябва да има народен съд, но няма да са 2800!?
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари