Марк Зукърбърг: Администрацията на Байдън искаше цензура за Ковид-19
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 1
Белият дом подложен на критики за натиск върху технологичните компании по време на пандемията
Изпълнителният директор на „Мета“ Марк Зукърбърг разкри, че високопоставени служители от администрацията на американския президент Джо Байдън са упражнявали натиск върху неговата компания и свързаните с нея социални мрежи за цензура на съдържание, свързано с КОВИД-19, по време на пандемията. Тази новина беше предадена от „Ройтерс“, като Зукърбърг също така обеща, че ще се противопоставя на всякакви подобни действия в бъдеще.
В писмо, изпратено до съдебната комисия на Камарата на представителите на Конгреса на САЩ, Зукърбърг изрази съжаление, че не е говорил по-рано за натиска, който е бил оказван върху екипите на „Мета“. Той също така разкри, че е взимал решения за премахване на определено съдържание, които сега оценява като грешни.
„През 2021 година високопоставени служители от администрацията на Байдън, включително от Белия дом, постоянно притискаха екипите ни да цензурират определено свързано с КОВИД-19 съдържание, включително хумор и сатира, и изразяваха голямо раздразнение при несъгласие,“ заяви Зукърбърг в своето писмо, което беше публикувано на страницата във „Фейсбук“ на съдебната комисия в долната камара на Конгреса.
Зукърбърг подчерта, че смята този правителствен натиск за погрешен и изрази съжаление, че не е бил по-открит за случващото се. „Вярвам, че правителственият натиск е погрешен и съжалявам, че не бях по-открит. Мисля също, че направихме определени избори, които на задна дата и при нова информация не бихме направили днес,“ написа той.
Нито Белият дом, нито „Мета“ са отговорили на молбите за коментар относно писмото на Зукърбърг.
Писмото на Зукърбърг е адресирано до председателя на съдебната комисия, републиканеца Джим Джордан. Комисията определи писмото като „голяма победа за свободата на словото“ и заяви, че Зукърбърг е признал, че „Фейсбук“ е цензурирал американците. Това признание идва в контекста на продължаващия дебат относно ролята на технологичните компании и правителственото влияние върху тях в сферата на свободата на словото.
В допълнение към темата за цензурата, Зукърбърг обяви, че няма да прави никакви финансови вноски в подкрепа на тазгодишните президентски избори. Той изрази желание да не играе роля в предстоящите избори през ноември. Това решение следва след критики и съдебни дела, свързани с неговото дарение от 400 милиона долара по време на президентските избори през 2020 година. Тогава той и съпругата му подкрепиха изборната инфраструктура чрез тяхното филантропично сдружение, което предизвика спорове и обвинения за партийна пристрастност.
Докладвай този коментар за нередност
×ха-ха: Тоз се прави на застрелян. Цензура и сега си има яко в този кенеф ФакБук. Искали от чифута да цензурира, па видиш ли той се опънал. Затова Цуки искат да го задържав във точно 0 държави.