Любомир Каримански: Как така НАП и МФ не могат да съберат данъците от "Лукойл"?
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 1
![Той е песимист за това, че рафинерията ще плати сега данък Той е песимист за това, че рафинерията ще плати сега данък](/snimka/202310/728_416/dff08ea4356543e9b266663eb31fe0af.jpg)
Той е песимист за това, че рафинерията ще плати сега данък
„Министерството на финансите и НАП не могат да си съберат данъците от „Лукойл” – как така. Ако всеки един от нас като гражданин на тази държава дали така ще постъпят тези институции”, запита икономистът и бивш депутат от ИТН Любомир Каримански в предаването „Денят на живо” по NOVA.
Той е песимист за това, че рафинерията ще плати сега данък. „Защо „Лукойл” последните 10 г. не е внасял данък в хазната. Явно шефът на НАП и негов екип трябва да провери кой екип може да проверят т.нар. „трансферни цени” и къде се случват те. НАП има такива правомощия, както и останалите служби”, препоръча той и каза, че финансовият министър трябва да понесе отговорност.
„Според мен умишлено се търси смяна на собственика на „Лукойл” – търси се чрез публичен шум”, каза Каримански.
Относно таксата по тръбата на „Булгартрансгаз”, той припомни, че всеки газ, който влезе в Турция, става собственост на държавата им и запита как ще се проследи кой газ, преминал през българската територия на тръбопровода е от „Газпром”.
„Гоним инвеститори, които са направили заводи в България – преработвателите на слънчоглед отиват да правят завод в Румъния”. „Защо ги гоним? Нека събираме от техните данъци. Икономиката на България започва да отслабва така, както отслабва икономиката в Западна Европа. Инфлацията ни не спада с такъв темп, какъвто има в Западна Европа, напротив, разликата седи над 2%”, каза Каримански.
По думите му имаме структурен проблем в икономиката, както имаме структурен проблем в бюджета. „Ще връщаме парите, ако не изпълним условията по Плана за възстановяване и устойчивост”, категоричен е икономистът. „Сега не можем да усвоим 4-5 млрд. за капиталови разходи, в последните 2 г. ще усвояваме и ще абсорбираме с нашата икономика по 11-12 млрд.”, каза той и допълни, че е необходимо да имаме доверие и иновации.
Относно влизането на България в еврозоната, той каза, че може да не е загубена кауза, ако догоним европейския стандарт. „Конвергентният доклад на ЕЦБ е много важен – до колко догоним средния стандарт на европейците. Години наред не инвестираме в икономиката и в развитието на човешкия капитал. Решението изисква да имаш визия как да управляваш държавата, нашите управленци нямат стратегия, нито едно министерство няма синтезирана стратегия”, допълни Любомир Каримански.
Докладвай този коментар за нередност
×Любопитен: Любчо,Любчо,какво стана с надеждата ти за бляскава кариера??