Лобослав Костов: Ако не се вдигне минималната работна заплата, ще има протести

0
Плоският данък вече не работи в България, заяви синдикалистът
Плоският данък вече не работи в България, заяви синдикалистът Видео: NOVA

Плоският данък вече не работи в България, заяви синдикалистът

Синдикатите в България са готови да организират протести, ако не бъде осъществено планираното увеличение на минималната работна заплата. Това предупреждение отправи Любослав Костов, главен икономист на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ), по време на гостуването си в предаването "Денят на живо".

Костов подчерта, че увеличението на минималната работна заплата е залегнало в Кодекса на труда и е било гласувано с пълен консенсус в Народното събрание. Той изтъкна: "Ако не се осъществи вдигането на минималната работна заплата, ще има протести. Това е описано в Кодекса на труда, гласувано е в Народното събрание с абсолютен консенсус."

Икономистът на КНСБ представи оптимистична картина на пазара на труда в страната, посочвайки рекордно високи нива на заетост. Според данните, които той цитира, коефициентът на заетост е достигнал 77 процента, а нивото на безработица е в рамките на естествената си норма.

Въпреки тези положителни показатели, Костов изрази загриженост относно липсата на инвестиции в икономиката. Той обясни, че основният двигател на икономическия растеж в момента е вътрешното търсене, като 60-70 процента от този растеж се дължи на потреблението на домакинствата. "Основният двигател на растежа е вътрешното търсене, а инвестиции няма. 60-70% от този растеж е резултат от потреблението на домакинствата, а такова има когато доходите се вдигат," коментира експертът.

Костов акцентира върху необходимостта от увеличаване на разходите за персонал в публичния сектор. КНСБ настоява за 10-процентно увеличение на тези разходи, като предлага конкретното разпределение да се решава на секторно ниво, съобразно представянето и атестациите на служителите.

Икономистът отбеляза значителен ръст на средната работна заплата през второто тримесечие на годината - над 17 процента, като уточни, че този ръст идва предимно от частния сектор.

По отношение на социалната политика, Костов повдигна въпроса за методологията на изчисляване на линията на бедност. Той посочи, че използването на 2022 година като базова за изчисленията е проблематично, тъй като това е периодът, в който инфлацията започна да се покачва значително. КНСБ предлага промяна в подхода: "Искаме да не се взима нейното общо равнище, а тази на малката потребителска кошница. Очевидно хората, които са на линията на бедност, си купуват най-необходимото," обясни Костов.

Експертът се обяви и за преразглеждане на данъчната система в страната. Според него, плоският данък вече не изпълнява първоначалните си цели - не е довел до намаляване на сивата икономика, нито до свиване на неравенствата. "Плоският данък вече не работи, защото не е намалил сивата икономика, нито неравенствата," заяви Костов. Той отбеляза, че фокусът се е изместил върху косвените данъци, което води до по-голяма тежест върху обществото като цяло.

Костов предостави и някои ключови цифри, свързани с бюджета. Той посочи, че разходите за заплати в бюджета са нараснали от 14 милиарда лева преди три години до 18 милиарда лева в момента. Общият размер на бюджета е достигнал 80 милиарда лева, което представлява 9,5 процента от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната. "14 милиарда бяха разходите за заплати преди 3 години, в момента са 18 милиарда. Общо в бюджета са 80 милиарда, което е 9,5% от БВП. Той нарасна с около 40 милиарда лева номинално, така че разходите са номинални," обобщи икономистът.

В заключение, Костов подчерта необходимостта от своевременно приемане на бюджета за 2025 година, като посочи, че до 30 октомври той трябва да бъде внесен в парламента за разглеждане и обсъждане.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 3
    9
    Непартиен
    мисля, че тоя път коментарите са в десетката. Да обобщим още няколко неща, които дефакто ще се случат при увеличение на МРЗ: - осигуровките се вдигат - самонаетите почват да плащат повече данъци - фирмите почват да плащат повече данъци - работниците почват да плащат повече данъци Бюджета се пълни за да има пари за 400 хилядната държавна/общинска администрация - армия от безделници, но верни гласоподаватели на...сещайте се КОЙ. Какво правят обаче плащащите сметката: - самонаетите или минават в сивия сектор или обедняват - фирмите или фалират или вдигат цените на всичко, което предлагат - работниците "получават" нови, по-високи цени на всичко (резултат от горното) Краен резултат: - безработните и пенсионерите в шах и мат от безбожните нови цени - работниците в шах от по-високите цени, които няма даже минимален шанс да бъдат покрити от увеличената МРЗ - фалирали предприятия, фалирали малки бизнеси, масова безработица, много нови безработни...с увеличени цени на всичко. Неее, няма да има протести, направо революция ще има заради ново увеличение на МРЗ без покритие. Плоския данък не работел? Иска да каже, че тия на МРЗ ще продължават да плащат 10% а тия на по-високи заплати ще обеднеят, че да не би да има средна класа, която да налива пари в реалната икономика. Според този дебил, всички трябва да затънат в лайната изсрани от поредния бездарник на държавна хранилка. И само да напомня, за последния месец ако не сте гледали новините - затварят заводи за изграждането на които са наляти милиони от чуждестранни инвеститори с наети хиляди работници. Цитирам единия интервюиран работник на въпроса: - "Защо затварят" - "много ни е скъп труда и за това" Перефразирам - за 2000лв заплата бизнеса плаща още 1000лв за осигуровки и данъци.
  • 2
    8
    до „умния“ 7
    Каква добавена стойност дава твоя труд?!? С колко се е повишила тази стойност в сравнение с миналата година?!? Откъде ще дойде увеличението на заплатата ти, ако не оттам?!? Кажи умничкия ми, след като според теб растежа на икономиката дори не е 3% - „Защото 79% печалби на банките миналата година също е в тоя "растеж".“
  • 2
    7
    до 6
    Дефинирай ми "икономика". Защото 79% печалби на банките миналата година също е в тоя "растеж". На даскалите с колко десетки процента им вдигнаха заплатите? Значи растежът е от значение за повишаване на заплатите на хората, които хранят и даскали и всякаква друга паплач на държавната софра, а за търтеите това е без значение?! Имаш ли някакво обяснение защо в Булгаристан вече няма дори шлосери и стругари, бе тъпанар?! То и талибаните очевидно заобикалят страната!
  • -1
    6
    да попитам
    Как при растеж на икономиката с 3% минималката ще порасне с 15%?!? При мен сметката не излиза, при вас как е?!?
  • 3
    5
    до 4
    Ако направят ОМЗ 200 лева, ще се появи ли дефлация? Ще поевтинеят ли стоките? И бъркаш социални помощи със заплащане за положен труд.
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Снощи звъня на милото и вдига жена му. Трябваше да импровизирам. Едвам я навих да се прехвърли на Виваком.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари