Липсват признаци за сближаване в позициите на ПП-ДБ и ГЕРБ
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Герберите настояват официално да влязат в коалиция с десните, а те искат да се върнат към първоначалните си договорки
Липсват признаци за сближаване в позициите на ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС след последната криза между формациите. Миналата седмица те се скараха за начина, по който да вземат общите си решения и да правят назначения в изпълнителната власт и важните държавни органи. Десните искат кадровите назначения на новата власт да се решават чрез общ механизъм от двете формации, като дори заплашиха да поискат оставката на кабинета "Денков-Габриел". В отговор герберите настояха да влязат официално в коалиция с ПП-ДБ, с писмено споразумение.
Промяна в тази ситуация не беше постигната на днешната среща между представители на двете политически сили в парламента, отбелязва вестник СЕГА.
След срещата членът на партийното ръководство на ПП Лена Бориславова обясни пред медиите, че проблемът на десните са "плаващите мнозинства" между ГЕРБ-СДС, ДПС и "Възраждане", които се наблюдават в парламента в последно време. Тя даде като пример, че тези формации са приели проекта на антикорупционен закон, предложен от герберите, и са отхвърлили проекта на ПП-ДБ (за предложението на ГЕРБ-СДС гласуваха и десните - бел.а.). Подобно поведение, смята Бориславова, е нарушение на принципите, на които е изградено общото правителство.
"България има нужда от редовно правителство, но то трябва да има зад гърба си стабилно парламентарно мнозинство. В противен случай, то става един параван, зад който ние няма да позволим да се крият плаващи мнозинства с участието на „Възраждане“ и ДПС", заяви тя. Бориславова отхвърли възможността за сключване на коалиционно споразумение с ГЕРБ-СДС, и настоя, че всичко, което е нужно, е механизъм, който да осигури спазването на ангажиментите, поети при създаването на кабинета. "Тук няма нищо ново, нищо различно от това, което вече бяхме договорили с колегите от ГЕРБ преди три седмици, така че аз се надявам да се върнем към този формат и това, което договорихме тогава", каза тя. А отказа от коалиционно споразумение обясни с това, че между двете формации няма доверие.
КЪДЕ Е ПРОБЛЕМЪТ
Тази сутрин премиерът Николай Денков повтори, че работи добре с представителя на герберите в кабинета Мария Габриел, и целият проблем е в парламента, където трябва да се приемат законодателните приоритети, по които се разбраха двете формации. Той отхвърли оплакванията на Бойко Борисов и хората му, че са изолирани от назначенията във властта.
„При подбора на министрите и на зам.-министрите, и при подготовката на управленската програма, ГЕРБ участваше на най-високо ниво, така че твърденията, че само ПП-ДБ взема решенията не са верни. Всички назначени зам.-министри и министри са на базата на разговори и с консенсус. Твърденията, че няма техни зам.-министри са, меко казано, преувеличени“, твърдеше Денков пред журналисти, след като участва в конференция на Съвета за икономически анализи в Софийския университет.
Той беше категоричен, че по всички назначения се търси съгласие. „Ако не беше такъв процесът, отдавна да съм назначил всички зам.-министри и областни управители, защото химикалката е у мен“, посочи премиерът. Денков увери, че няма нужда ПП-ДБ да го призове да си подаде оставката, и припомни, че от самото начало заявяваше, че ако реформите не вървят, ще се оттегли, както и голяма част от министрите.
НАСТОЙЧИВО ЗА КОАЛИЦИЯ
Герберите продължават да настояват, че е необходимо коалиционно споразумение, каквото поиска водачът им Бойко Борисов миналата събота. „Още в началото казахме на колегите от ПП и ДБ, че това, което предлагат няма да сработи. Ненапразно в демокрациите са измислени коалиционните формули. Коалициите не се създават, защото някакви хора много си допадат, а защото, когато се конструира парламентарно мнозинство, трябва да се разпределят отговорностите“, заяви зам.-шефът на ГЕРБ Даниел Митов пред Нова ТВ.
„Казахме на колегите лакомията им за власт да не е толкова очевидна, че и за тях няма да е полезно да преядат с власт, защото бързо ще започнат да правят грешки и това ще си проличи. Ние виждаме единствено желание за завладяване на все повече позиции и власт, без компетентност“, остро каза Митов.
В същия дух се изказа и съпартийката му Екатерина Захариева. „Не приемаме ултиматуми, но сме готови да седнем и да работим по коалиционно споразумение. Но нека да започнем да наричаме нещата с истинските им имена. Каквото и да говорим, това си е коалиция“, изтъкна тя пред bTV. Захариева посочи, че двете формации постоянно водят разговори помежду си – даде за пример, че днес ще се разговаря за конституционната реформа, а в петък по общите законопроекти, по които работят.