Липса на кадри в земеделието
- Редактор: Ралица Тодорoва
- Коментари: 2
“Поголовен е недостигът на работна ръка в сферата на селското стопанство. В момента работят пенсионери и няма с кого да ги подменим.”
Това заяви при откриването на 7-ата национална среща на Асоциацията на земеделските производители нейният председател Венцислав Върбанов.
“За мое голямо съжаление всичките тези лъскави машини, с които работим и които са купувани с кредити от банки и ще изплащаме още дълги години, в момента няма кой да ги управлява. Въвеждаме нови технологии, въвеждаме всичко последно, което има на световния пазар. Имаме стопанства, които са много по-напреднали от тези в Западна Европа. Но всичко това трябва да се управлява от хора. Стигнахме дотам, че в момента у нас се закриват животновъдни ферми заради липсата на работна ръка. Има такива случаи навсякъде - във Велико Търново, в Плевенско...”, каза Върбанов, цитиран от "24 часа".
Бившият земеделски министър подчерта, че според членовете на асоциацията една от основните грешки за липсата на кадри е прехвърлянето на специализираните училища от министерството на земеделието под шапката на общините. В повечето такива случаи въпросните училища са били затваряни след около една година.
“Това беше ковачницата на кадри. В момента ние сами си решаваме проблемите. Няма млади хора. Това е един огромен проблем и с годините той се задълбочава. Не става въпрос, че хората не искат да работят, малко хора излизат на пазара. А заради тромавите административни процедури не можем да привлечем работна ръка от чужбина. Социалното министерство трябва да предприеме действия да се облекчи процедурата, защото, докато хората се занимават с преодоляването на административни перипетии, отиват да работят в Гърция, Кипър или Испания”, допълни Върбанов.
Поправките в поземления закон, които предизвикаха оживени дискусии, се отлагат с няколко месеца, съобщи на срещата земеделският министър Румен Порожанов. По думите му гласуването на закона не е спешно, тъй като и в момента има действаща нормативна уредба. “Когато се говори за земя, интересите са много и обикновено разнопосочни. Министерството вече е изпратило покани до различни браншови организации да се включат с експерти в дискусиите по проектозакона и да се стигне до обща позиция”, каза Порожанов.
От Асоциацията на земеделските производители уточниха, че много от предложените промени вече са коригирани по тяхно настояване. От браншовата организация настояват за намаляване на административната тежест при прехвърляне и доказване на собственост върху земеделски земи.
За по-добра комуникация между производители и преработватели настоя Порожанов: “Те не бива да се възприемат като врагове, а като партньори. Държавата не може да се грижи за изкупните цени на която и да е продукция”.
Според министъра е важно производителите да бъдат максимално коректни в отношенията си с държавата, защото направените проверки до момента са установили сериозни злоупотреби. В София-област и в Пловдив е разкрит случай, при който от 100 кошера, за които се осигурява финансиране, само в два има пчелни семейства. В овцевъдна ферма, в която на хартия е трябвало да има 650 животни, не е открито нито едно, даде пример Порожанов.
На форума стана ясно, че в късната есен се очаква Европейският съвет да одобри многогодишната финансова рамка.
“Не би трябвало да има притеснения, че ще се стигне до административен вакуум около приемането на Общата селскостопанска политика след 2020 г. Безспорно в тази сфера темите са много тежки и няма единна позиция на страните - членки на ЕС, като се открояват таванът на плащанията и сближаването на нивата на субсидиите в отделните държави. Брекзит и финансирането на сигурността на континента доведоха до ограничаване на финансовите ресурси и за общата селскостопанска политика”, каза министър Порожанов.
Според него въпросът за сближаване на нивата на субсидиите за стопаните едва ли ще намери окончателното си решение, но щяло да има някакво изравняване на средствата. Позицията на България е всяка държава сама да определя тавана на субсидиите за земеделците.
Превенцията при опазването на животните е друга тема, която ще бъде обсъждана на националната среща на земеделските производители.
Миналата година у нас имаше няколко огнища на различни заболявания по животните и фермерите преживяха сериозни загуби. Затова според експертите са необходими превантивни мерки.
Кирил Петков: Довиждане, г-н Пеевски!
Криско: Дани избра нашето семейство - видял е, че ще го...
Революционна промяна: Здравната каса поема биомаркерите за...
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...