Личните лекари нямат точни инструкции кои ваксини, за кои пациенти са подходящи
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Настояват за такива в писмо до здравното министерство
С пристигането на новата векторна ваксина, личните лекари не са сигурни коя ваксина за кои болни да препоръчват.
Затова настояват за точни указания от специалистите и са ги поискали в писмо до здравното министерство.
Засега едно е ясно - и РНК, каквито са тези на "Пфайзер" и "Модерна", и векторните ваксини като "Астра Зенека" са подходящи при ревматоидни заболявания - едни от най-честите автоимунни заболявания - уточняват пред БНТ специалистите.
Оказва се, че личните лекари, ангажирани с ваксинирането, не са много уверени, когато трябва да препоръчат ваксини на болни пациенти. Продуктовата информация изглежда не може да ги ориентира достатъчно добре.
"При кои пациенти ще трябва да се въздържим към РНК ваксината, при кои пациенти можем да сложим векторна, на кои въобще да откажем. Трябва да има едни по-ясни правила, по ясно указание, което да се спусне от специалистите и да се каже - при този стадий от заболяването при толкова време химиотерапията, толкова време след лъчетерапия, при автоимунните заболявания, които се говори при кои може, в кои случаи ще откажем и в кои ще ваксинираме", обясни Гергана Николова от УС на БЛС.
Личните лекари също така искат ясен алгоритъм как да действат в случаи на анафилактичен шок при поставяне на ваксина.
"Има специалисти, имаме достатъчно, събира се бордът и решава - това се прави, това зареждате, това имате всички", допълни Гергана Николова.
Всички пациенти с контролиран ревматоиден артрит - най-масовото автоимунно заболяване - могат и трябва да се имунизират срещу Ковид - съветват ревматолозите. Ваксините за тях крият много по-малък риск, отколкото срещата с вируса.
"Инфекциите, дали са вирусни или бактериални, са доста силни имуногенни и могат да отключат автоимунитет. Т.е. да отключат автоимунно заболяване или да изострят някое автоимунно заболяване", каза проф. Румен Стоилов - ревматолог, УМБАЛ "Св. Иван Рилски".
От европейската асоциация на ревматолозите отдавна изработили консенсус по отношение на имунизирането. Но има ваксини, които трябва да се избягват.
"Препоръчано нашите пациенти да се ваксинират с неживите ваксини", каза още проф. Румен Стоилов.
И трите вида ваксини срещу Ковид - РНК, векторни и пептидните, не са живи и затова нямат противопоказания за пациентите с ревматоиден артрит. Освен някои от по-тежките форми, които се лекуват с биологични лекарства подтискащи В клетките.
"В клетката е основната клетка, която произвежда антителата и практически ние като ги унищожаваме с лечението силно намаляваме и даже унищожаваме възможността на пациентите да изработват антитела", каза проф. Румен Стоилов.
Или имунизацията не крие риск, но ще е безполезна. Ваксина при нужда може да се сложи и при активно заболяване, твърди специалистът, но само след много детайлна преценка на състоянието на болния от лекуващия лекар. Тук общи указания не важат.
Никола Саркози получи електронна гривна
Филип Димитров: Западът подцени руската заплаха
Филип Димитров: Западът подцени руската заплаха
Филип Димитров: Западът подцени руската заплаха
Филип Димитров: Западът подцени руската заплаха