Лекари: Не се отказвайте напълно от солта!
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0
Защо солта не трябва да се премахва напълно от диетата?
Отказът от солта води до куп негативни последици за здравето ни. На първо място това ще доведе до конвулсии, повишена слабост и общо влошаване на благосъстоянието, предупреждават диетологът д-р Мария Герасимова и дерматологът д-р Светлана Барагунова. В интервю за Lenta.ru те разкриха и други негативни последици от пълното премахване на солта от диетата, предава Actualno.com.
Трапезната сол е необходима за нормалното функциониране на човешкия организъм, според д-р Герасимова.
„Хлорът, съдържащ се в нея, е необходим за производството на солна киселина - основният компонент на стомашния сок, а натрият участва в предаването на нервните импулси и свиването на мускулните влакна“, обясни тя.
Според нея здравите хора трябва да консумират не повече от пет грама сол на ден (2000 милиграма натрий). Пациентите с артериална хипертония трябва да намалят това количество до 2,5 грама на ден (1000 милиграма натрий).
"В някои случаи лекар може да предпише и напълно безсолна диета", допълва диетологът.
Не се препоръчва да се дава осолена храна на деца под една година.
Невъзможно е напълно да се изключи солта от диетата както за здрави хора, така и за тези, които страдат от заболявания на сърдечно-съдовата система. При недостатъчен прием на натрий общото благосъстояние ще пострада в резултат на повишена слабост, умора, мускулни крампи.
Дерматологът д-р Барагунова споделя, че при излишък на сол в тялото се развиват отоци и високо кръвно налягане. Ако намалите количеството сол в диетата си, подпухналостта ще намалее, така че лицето ви ще изглежда по-младо: бузите, двойната брадичка и назолабиалните гънки ще бъдат по-малко изразени, торбичките под очите ще изчезнат.
Специалистът също призовава да не се премахва напълно солта, а само да се намали нейната консумация.
Натрият, който е компонент на готварската сол, влиза в състава на всички телесни течности – в кръвната плазма, извънклетъчната течност, лимфата. Той регулира водния и киселинно-алкалния баланс в организма, отговаря за предаването на нервните импулси и мускулните контракции.