Купуваме ледоразбивач за река Дунав
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 8
С покупката на специализиран кораб – ледоразбивач, ще се подобри целогодишния достъп до българските речни пристанища
Осем транспортни проекта на стойност приблизително 391 млн. евро са подадени от българска страна по първата покана за набиране на предложения по Механизъм за свързана Европа 2021-2027. Крайният срок за кандидатстване изтече вчера в 18.00 часа.
Четири от предложенията са на ДП „Пристанищна инфраструктура“ (ДППИ). Те включват проекти за закупуване на ледоразбивач за река Дунав; за рехабилитация на вълнолом в пристанище Бургас; за проучване на възможностите за електрификация на речните пристанища и за определяне на потенциални точки за изграждане на платформи за комбиниран превоз в пристанище Русе.
С покупката на специализиран кораб – ледоразбивач, ще се подобри целогодишния достъп до българските речни пристанища. До момента България не разполага с подобен тип съоръжение. Мултифункционалният кораб ще помогне за премахване на заледяванията в пристанищата през зимата и за измерване на дълбочините в тях през останалата част от годината.
„Вълноломът на пристанище Бургас е в експлоатация вече 110 години и е с нарушена конструкция, което налага неговата цялостна модернизация“, се казва в обосновката на друг проект на ДППИ. „С активното развитие на Морска гара-Бургас в последните години, функциите на вълнолома се увеличават – освен осигуряване на спокойни води в пристанището, съоръжението трябва да осъществява и безопасен пешеходен достъп за хората“, се посочва още в мотивите.
Модернизация на железопътната отсечка Медковец-Срацимир от направлението Видин-София, е проектното предложение, подадено от НК „Железопътна инфраструктура“. То предвижда преминаване на жп линията по ново трасе, с което общата му дължина ще бъде намалена с 14 км, а скоростта за движение на влаковете – увеличена до 120 км/ч за товарни и 160 км/ч за пътнически влакове. Индикативния бюджет на проекта е 292 млн. евро.
Три проекта са подадени от компании в частния сектор. Дейностите включват изграждане на паркинг зони за тежкотоварни превозни средства в Елин Пелин, Русе и Видин; развитие на мултимодална логистична платформа София-Запад и създаване на ново корабно място на пристанищен терминал Бургас-Запад със железопътна връзка и системи за зареждане на корабите с електричество.
Срокът за одобрение на проектите от Европейската комисия е до средата на 2022 г.
Докладвай този коментар за нередност
×mithrandir: Аз кораби по Дунава от години не виждат, но вече ще има 1, при това какъв! Гордо ще плава сам сред ледовете, които също ги няма от години.
Докладвай този коментар за нередност
×до 5: Радвам се, че видя гениалността на предложението ми. Благодаря ти! Искам само да добавя към него това, в русенско да засадят бананови палми. Без това ни направиха на маймуни, поне да ни хранят с банани наше производство.:( Банановите плантации можем да си ги топлим като изгаряме автомобилни гуми. Едва ли въздухът ще стане по-гаден за дишане .
Докладвай този коментар за нередност
×Ти да видиш!: Как ли сме разбивали досега ледовете по Дунав!
Докладвай този коментар за нередност
×Ами да!: Идеята на "русенец" е велика. Продаваме ледоразбивача за старо желязо. С парите купуваме един овехтял самолетоносач. Цопваме го на пристанището на Речна гара и 3 в 1. Ще си имаме летище, пристанище и ЖП гара в едно. Велико!!!!
Докладвай този коментар за нередност
×Яко: Супер, а дано да е от парите за софийското метро или преасфалтирането на поредния селски път на юг от балкана.