Криза за лични лекари: Лекуват пациенти до живот, нови практики не се разкриват

0
15 практики са закрити за 4 години в Хасково - причината най-често е смъртта на джипитата
15 практики са закрити за 4 години в Хасково - причината най-често е смъртта на джипитата

15 практики са закрити за 4 години в Хасково - причината най-често е смъртта на джипитата

В месец юни, в който можем да сменим личния си лекар, в Хасково отчитат липса на джипита. 15 практики са закрити в област Хасково през последните 4 години. Това сочат данните на Регионалната здравноосигурителна каса. В повечето случаи това се е наложило заради смърт на лекар. Нови практики обаче не се разкриват, предава Bulgaria On Air.

За последните 4 години само един общопрактикуващ лекар е поискал да разкрие практика в община Ивайловград. Няколко месеца по-късно обаче тя е била закрита. Така в област Хасково общопрактикуващите лекари намаляват, а нови няма.

"По договор работят 104 общопрактикуващи лекари като средната възраст на лекарите е около 63 години. Статистика от 2020 година е, че 15 договора с общопрактикуващи лекари са приключили", съобщи директорът на РЗОК-Хасково Ирина Колева.

Причините за закриване на практики са различни. Като мотив за отказ единият от лекарите посочил, че не издържа на натоварването. В повечето случаи обаче джипитата лекуват пациенти до живот.

"Поради смърт на лекаря за съжаление приключва практиката, имаме една малка част, при която общопрактикуващия лекар намира друга сфера за изява", каза още Колева.

Светлина в тунела има, казва д-р Николай Колев, който се грижи за над 2000 пациенти в Хасково. Неговата практика е единствената акредитирана в района, която обучава млади лекари. Към момента има и двама специализанти.

"Една трета от времето прекарват в реална практика, с реални проблеми и могат да преосмислят това, което им предстои, което могат да направят. За обучението по обща медицина е много важно да бъде проведено на терен, да могат да видят какво се случва в реалност, а не учено като учебник", обясни общопрактикуващият лекар д-р Николай Колев.

Положителното е, че в последните години все повече млади хора избират специалността личен лекар. Доскоро тя е била нежелана. Причините - множество бюрократична работа, големият брой пациенти и много разходи.

"Започвайки работа като общопрактикуващ лекар те поемат това да регистрират лечебно заведение, да го администрират. Не е само работата с пациентите. Имат много сериозни проблеми по отношение на администриране, които в началото сериозно ги смущават", добави личният лекар.

По думите на д-р Колев близо 200 млади лекари в цялата страна специализират, за да станат джипита. След първата една година те имат право да разкрият практика, а обучението им продължава общо 3 години.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 3
    1
    Анонимен
    Това с личните лекари е отживелица, не работи, факт.
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари