Кремъл налага контрасанкции над 31 енергийни компании, сред тях и българска
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Всъщност повечето вносители на газ вече откриха сметки в рубли към "Газпром", каза Марио Драги по време на визитата си в САЩ
Руското правителство е одобрило списъка на юридическите лица, на които се налагат контрасанкции, предаде ТАСС. Постановлението на кабинета на министрите беше публикувано днес на официалния портал за юридическа информация.
В списъка влизат 31 организации от Германия, Франция и други европейски страни, както и компании от САЩ и Сингапур. Контрасанкциите засягат и клонове на "Газпром Германия", които вече не са собственост на "Газпром", както и "ЮРоПол ГАЗ"- EuRoPol GAZ (съвместно предприятие на "Газпром" и Полската нефтена и газова компания (PGNiG), която притежава полския участък от газопровода "Ямал - Европа"), предаде Ройтерс, цитиран от БТА.
Сред тях е и българската "ВИЕЕ България ЕООД" (WIEE Bulgaria EOOD). Като собственик на капитала ѝ е посочена "Газпром Швайц АГ". Според Информационната система за българските предприятия фирмата търгува на едро с твърди, течни и газообразни горива и подобни продукти, съобщи "Дневник". Търговската група Wingas/WIEH/WIEE е собственик на голям пакет от договори за доставка на руски газ.
От документа следва, че с тези компании вече не могат да се извършват редица операции, като например да се сключват сделки в тяхна полза. Освен това се забраняват платежни операции и операции с ценни книжа с тяхно участие или в тяхна полза. Отнема се и правото на плавателни съдове на компаниите в списъка да влизат в руски пристанища.
Италианският премиер не вижда риск от спиране на доставките на газ заради искането те да бъдат заплащани в рубли
Италианският премиер Марио Драги изрази увереност, че искането на Москва европейските потребители да плащат за руския газ в рубли няма да доведе до прекъсвания в доставките, предаде Ройтерс, цитиран от БТА.
Европейската комисия предупреждава, че заплащането за газа в рубли може да се счита за нарушаване на наложените санкции, но според Драги по въпроса няма ясно и единно становище.
"Всъщност повечето вносители на газ вече откриха сметки в рубли към "Газпром", каза Драги пред репортери по време на визитата си в САЩ.
"Сърбиягаз" и "Газпром" са започнали преговори
Министърът на минната промишленост и енергетиката в сръбското правителство Зорана Михайлович заяви по повод съобщението, че Украйна спира транзита на газ за Европа, че това няма да засегне Сърбия, тъй като страната получава газ от Балкански поток, съобщава вестник "Политика".
Михайлович каза пред Танюг, че ако Украйна спре преноса на газ към Европа, това няма да засегне страната, защото Сърбия получава газ от Балкански поток редовно и в достатъчни количества. Тя посочи, че е много важно Сърбия да получава газ от Балкански поток като отбеляза, че това не е било така до преди две години, когато държавата е имала възможност да доставя газ само от Украйна. Ако имахме само тази възможност днес, щяхме да сме в сериозен проблем, нашата индустрия нямаше да има газ днес, каза Михайлович.
Попитана кога ще започнат преговорите на Сърбия с Русия за нови доставки на газ, Михайлович каза, че "Сърбиягаз" и "Газпром" вече са започнали преговори и че е "важно за страната ни да има изгодна цена на газа, но и достатъчни количества".
В момента се водят преговори между компаниите "Сърбиягаз" и "Газпром" и смятам, че тези преговори вече са започнали. За нас не е важно само каква ще бъде цената на газа, за нас са важни и количествата, посочи Михайлович. Тя каза, че според съществуващото споразумение Сърбия е получавала 6 милиона кубически метра газ дневно, както и че има определени споразумения за допълнителни количества газ.
Що се отнася до газохранилището в Банатски двор, министърката припомни, че мажоритарен собственик на Банатски двор е "Газпром", а Сърбия има дял от 49 процента и изтъкна, че газът се зарежда всеки ден и ще е на разположение за следващите 24 дни. Михайлович посочва, че от Банатски двор могат да се изпомпват само пет милиона кубически метра газ на ден и затова планът е в следващия период Сърбия да има собствено хранилище, за да може да изпомпва по-големи количества газ. Работата по новото хранилище ще започне следващата година, защото Сърбия трябва да има собствено хранилище, което да има такъв капацитет, че да можем да изпомпваме много повече от пет милиона кубически метра газ, каза Михайлович.