"Космически урагани" се вихрят около двата магнитни полюса на Земята
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Нови изследвания разкриват паралелни вихрени бури и в двете полукълба
Космически урагани обграждат двата магнитни полюса на Земята, потвърждавайки симетрията на тези явления и техния произход, съобщи сп. "Сайънс".
Това откритие разширява разбирането ни за динамиката на йоносферата и взаимодействията с магнитното поле на нашата планета.
Въведение в космическите урагани
На Земята сезонът на ураганите не се ограничава само до повърхността. В йоносферата, горният слой на атмосферата, зареждан от слънчевата радиация, също се появяват вихрени бури от плазма, известни като "космически урагани". За първи път учените описват космически ураган през 2021 година. Това явление представлява циклонообразно полярно сияние, което се вихри с часове близо до северния магнитен полюс на Земята, изсипвайки в горните слоеве на атмосферата електрони вместо вода.
Нови открития в южното полукълбо
Последните изследвания разкриват, че паралелни космически урагани съществуват и в близост до южния магнитен полюс. Анализът на сателитни данни, събрани между 2005 и 2016 година, идентифицира 259 космически урагана в йоносферата на южното полукълбо. Това означава, че годишно се случват около 23 събития, което съответства на честотата на подобни явления в северното полукълбо. Астрофизикът Шън Лу от университета Шандун във Вейхай, Китай, и неговите колеги, публикуваха тези резултати в Journal of Geophysical Research: Space Physics.
Симетрия и сезонност на явленията
Екипът е установил и други симетрии между космическите урагани в двете полукълба. Например, тези бури обикновено се появяват през летните месеци. Изследователите предполагат, че причината за тези явления са промени в магнитното поле на Земята, причинени от слънчевия вятър. Потокът от заредени частици от Слънцето разцепва линиите на магнитното поле, които след това се свързват отново, завихряйки йонизирания газ в йоносферата и задвижвайки потоци от електрически ток нагоре. Тези потоци се огъват и започват да се въртят, оставяйки в центъра си око – процес, който наподобява издигането на топъл и влажен въздух в центъра на тропически циклон.