Корупцията е основен проблем по пътя на България към еврозоната, твърди анализатор
- Редактор: Звездомира Николова
- Коментари: 0
България е далеч по отношение на конвергенцията спрямо остналите страни членки на ЕС, съобщава Investor.bg
Лошата новина от доклада на Европейската централна банка за България е, че страната е далеч по отношение на конвергенцията спрямо останалите страни членки на Европейския съюз поради неизпълнението на номинални критерии като работна заплата, но и поради наличието на висока корупция в институциите. Също така причина за отлагането, освен неизпълнението на всички критерии, е, че няма силна политическа воля към членството в еврозоната. Това каза д-р Емил Калчев, икономически анализатор, в предаването "В развитие" по Bloomberg TV Bulgaria.
"В доклада на ЕЦБ се акцентира върху високата корупция, което е проблем на цялата институционална структура на страната. Това е проблем за ЕЦБ, която изготвя доклада и реално отразява мнението на страните от еврозоната. Според анализаторите на ЕЦБ държавно конролираните предприятия са източник на корупция".
Калчев коментира, че добрата новина е, че се отчита, че България иска да се присъедини към еврозоната. "13 години от влизането в ЕС страната нямаше ясна визия, че иска да влиза в еврозоната", допълни той.
"Потокът на преки чуждестранни инвестиции към страната е много нисък. Много малко компании искат да дойдат и да създадат бизнес и предприятия тук. Оказва се, че не сме привлекателн въпреки фиксирания валутен риск, добрата инфраструктура, свързана с интернета, и ниските данъци, тъй като корупцията е проблем".
По думите му най-голямата полза от потенциалното членство на страната в еврозоната ще е геостратегическа. "По този начин България влиза много по-ясно в европейския клуб и няма да се лута между различни регионални влияния. Отпада изцяло валутният риск, когато България приеме еврото".
Иван Белчев изиска от МРРБ отчет за инфраструктурните...
ИАРА разкри нелегална търговия с риба в Русенско
Бездомник уби двама мъже в Манхатън
Австрийското вето срещу България за Шенген може да падне на...
Пробив в генетиката: По-сладки домати без компромис с добива