Конституционният съд ще тълкува собствените си решения по казуса с царските имоти

0
Висшите съдии изненадващо и за първи път приеха подобно искане от тричленен състав от Върховния касационен съд
Висшите съдии изненадващо и за първи път приеха подобно искане от тричленен състав от Върховния касационен съд Снимка: Пламен Трифонов / vEvesti.bg

Конституционният съд (КС) допусна дело, по което ще тълкува последиците от собствените си решения заради т.нар. царски имоти. 

КС "с определение допусна за разглеждане по същество искането на тричленен състав на гражданска колегия на Върховния касационен съд за даване на задължително тълкуване на чл. 151, ал. 2, изречение трето от Конституцията на Република България по въпроса: „Какви са правните последици от решенията на Конституционния съд в хипотеза, когато се обявява за противоконституционен закон с еднократно действие?“, съобщават от институцията.

В искането на върховните съдии се твърди, че за произнасяне по разглеждания от състава гражданско-правен спор следва да се извърши преценка на правната характеристика и последиците от Решение № 12 от 4.06.1998 г. по к. д. № 13/1998 г., с което Конституционният съд е обявил за противоконституционен Закона за обявяване за държавна собственост на имотите на бившите царе Фердинанд и Борис и техните наследници (ЗОДС) (ДВ, бр.305/ 31.12.1947 г.). Правните последици на този акт не се тълкуват еднозначно в доклада на Временната комисия за възстановяване на отнетото и възстановено имущество на семействата на бившите царе Фердинанд I и Борис III и техните наследници, създадена в 40-тото Народно събрание. Застъпват се две становища. Според едното решението има правновъзстановително действие. Според другото обявеният за противоконституционен закон има еднократно действие, поради което решението на Конституционния съд не произвежда правни последици. Нито едно от двете становища не е получило гласовете на необходимото мнозинство народни представители.

Съдиите Анастас Анастасов, Гроздан Илиев и Таня Райковска са подписали определението с особено мнение. Докладчик по делото е бившият председател на ВАС еи бивш омбудсман Константин Пенчев.

С определението са конституирани като заинтересувани институции Народното събрание, президента, Министерския съвет, Върховния касационен съд, Върховния административен съд и главния прокурор, като им се дава едномесечен срок да представят становища по делото.

Отправя се и покана до проф. д.ю.н. Васил Мръчков, проф. д-р Георги Близнашки, проф. д-р Даниел Вълчев, проф. д. н. Димитър Радев, проф. д-р Емилия Друмева, проф. д-р Пенчо Пенев, проф. д-р Пламен Киров, проф. д-р Снежана Начева, проф. д-р Тенчо Колев, проф. д-р Янаки Стоилов и доц. д-р Зорница Йорданова да дадат писмени правни мнения по предмета на делото в едномесечен срок.

Бъдещото решение на КС ще е много важно за изхода на висящите съдебни процеси за "Царска Бистрица", "Врана" и гори в Рила. Те бяха заведени от държавата срещу Симеон Сакскобургготски и сестра му Мария-Луиза. С окончателни съдебни решения вече приключиха някои от другите дела като например за "Кричим", "Ситняково", "Саръгьол". Самият Симеон Сакскобурготски пък води две дела срещу България в Европейския съд по правата на човека в Страсбург.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари