Колко често се случва инсулт след ковид и кои хора са в рисковата група?

0
По данни от изследвания заплахата от инсулт за прекаралите ковид е най-висока през първите седмици след изписването от болницата, максимум до месец и половина-два
По данни от изследвания заплахата от инсулт за прекаралите ковид е най-висока през първите седмици след изписването от болницата, максимум до месец и половина-два

Диабетици и хипертоници са застрашени от инсулт след изкаран ковид

Ето коментара на руския невролог - д-р Олег Виноградов, д.м.н., член на Международната организация по инсулт, публикуван в  zdrave.to

- Д-р Виноградов, хората се тревожат от това колко често след ковид се случват инсулти?

- Общият процент инсулти след всички форми на ковид, включително леките и безсимптомните, за щастие, се оказа по-нисък от очакваното – средно 1,3%.  За тези, които са прекарали ковид в тежка форма обаче, особено цитокинова буря, рискът е осезаемо по-висок. Могат да се отделят две основни групи хора, за които е повишена опасността от съдов инцидент при заразяване с коронавирус

Първата са пациенти, които вече имат рискови фактори за инсулт – хипертонична болест, захарен диабет, фибрилация на предсърдията, нарушено кръвоснабдяване на главния мозък и др. Ковид води до дестабилизация на състоянието. 

Да кажем, че човекът е със сериозно нарушение на сърдечния ритъм. Сърцето се съкращава неравномерно, кръвта застоява в лявото предсърдие и практически петкратно се увеличава рискът от формиране на тромби там. 

Ако такъв пациент се е заразил с ковид и не приема антикоагуланти, особено в условията на дехидратация, се формира тромб, откъсва се и навлиза в мозъчната артерия, като се развива исхемичен инсулт. В този случай неблагоприятните промени, предизвикани от коронавирусната инфекция, дестабилизират съществуващите вече сърдечносъдови рискови фактори. 

Втората група са пациентите с тежко протичане на ковид. Това само по себе си може да доведе до създаване на условия за тромбообразуване. Ние виждаме млади мъже, на 35-40 години, в чиято сънна артерия се е образувал тромб, запушил я е и е довел до инсулт. Без да е имал този млад мъж някакви рискови фактори. 

- Повишеният риск от инсулт при преболедувалите също ли се запазва толкова дълго, колкото другите симптоми, като задух, слабост, „мозъчна мъгла” и т.н.? 

- Не. По данни от изследвания заплахата от инсулт за прекаралите ковид е най-висока през първите седмици след изписването от болницата, максимум до месец и половина-два. 

- Ако човек е преболедувал ковид и иска да провери доколко висок е рискът от инсулт при него, както и да намали тази заплаха, какво да предприеме?

- Подходите към профилактиката на инсултите при преболедувалите коронавирус са същите, както и при останалите хора. Нужно е да се открият рисковите фактори за инсулт и да се коригират – да се подбере индивидуална схема за профилактика. Едно от изследванията, което позволява да се определи имате ли холестеролови плаки, е дуплексното сканиране на брахиоцефалните артерии. 

Важно е да се държат под контрол съпътстващите заболявания с помощта на лекарства, правилно хранене, физически упражнения. На първо място са хипертонията, повишеният холестерол, захарният диабет.

Не по-малко важен е здравословният начин на живот като цяло: отказ от цигарите и злоупотребата с алкохол; редовни физически упражнения; сваляне на наднормените килограми и т.н. А пациентите, прекарали ковид в тежка или среднотежка форма, трябва да приемат антикоагуланти (разреждащи кръвта препарати) поне 30-40 дни след изписване от болницата. 

Те понижават риска от инсулт и тромбообразуване във вените на краката. Но само когато такова лечение е обосновано. Защото при произволен прием на антикоагуланти последствията може да са печални, почти достигане до кръвоизлив с летален изход.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари