Кой ще вземе NOVA и още нещо?
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0
Публикуваме коментар на Ивайло Ачев от Акуално по темата за блокирана от КЗК сделка за Нова телевизия:
"Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) блокира сделката по придобиване на "Нова Броудкастинг груп", като най-апетитната хапка в тази сделка е Нова телевизия. Причината – опасения за монопол.
Решението изглежда изключително странно предвид следното – де факто сделката не е сливане между медии, а е купуване на медии, които ВЕЧЕ така или иначе са на пазара в група. КЗК обаче не се притеснява от сегашното състояние, след като продажбата на "Нова Броудкастинг груп" може да да доведе до "съществена промяна в условията и цените на Нова в посока ощетяване на крайния потребител", като Комисията напомня, че "пазарното присъствие на предоставянето на медийни услуги пряко влияе и на пазара на рекламата".
"Значителният брой средства за масова информация, с които ще разполага обединената група, ще й даде съществено предимство пред останалите участници, предоставящи медийни услуги", пише още КЗК, визирайки как ще се смени собствеността върху "Нова Броудкастинг груп" и нейните дъщерни дружества "Нет Инфо" АД и "Агенция Ева" ООД и това щяло да окаже влияние върху дейността им.
Интересно обаче, че от Комисията се иска да обърне внимание на евентуално господстващо положение на "Нова Броудкастинг груп" и "НетИнфо" АД в момента, сега, преди сделката. Първата жалба в тази насока е на компанията EasyAds – заради комбинирана рекламна отстъпка на "Нова Броудкастинг груп" и "НетИнфо", с която се привличат рекламодатели. "Имаме опасения, че последните биха рекламирали онлайн само за да получат отстъпка в телевизионна реклама", казва EasyAds, а има и още жалба за комбинираната рекламна отстъпка, внесена в КЗК.
Сега КЗК се страхува от бъдеще, което отдавна е тук. И възниква въпросът – защо?"
Преди Петр Келнер да се появи като евентуалния нов собственик на всички медии под шапката на марката Nova, в публичното пространство усилено вървяха слухове, че депутатът Делян Пеевски иска да вземе още поне една голяма телевизия. Конкретен интерес към Нова телевизия официално, разбира се, не беше заявен, но сегашното решение на КЗК бие аларма.
Освен противоречието, описано по-горе, следва да добавим, че председател на КЗК е Юлия Ненкова, една от най-приближените до Бойко Борисов през цялата му политическа кариера. С решението за ЧЕЗ, взето успоредно с това за "Нова Броудкастинг груп" обаче, подопечната на Ненкова комисия спира сделка, която държавата т.е. Борисов първо увери, че няма да се случи, но месец по-късно нещата се промениха и отидоха на плочата "две частни компании, пазарна ситуация" (ето и спомен за промяната).
Затова и действията на КЗК са толкова учудващи, при това в две посоки – видяха концентрация в тези случаи, но не и на пазара на горива. И въпросът дали не се разчиства път за няКОЙ почва да виси със страшна сила. При това не само за Нова телевизия, а и за още едно парче от държавата. Като например ЧЕЗ, където мотивите за спиране са също толкова абсурдни - щяло да има монопол при фотоволтаиците, след като ЧЕЗ и "Инерком" имат ОБЩО 26 мегавата мощност от 1043 мегавата. Голям монопол ще пада.
А добавим ли поправката на "Атака" и ГЕРБ в Закона за приватизация и следприватизационен контрол да се намали срока за ангажименти, от която Кирил Домусчиев спечели директно 58 млн. лева, е ясно едно - баницата никога не е в безопасност ..."
Кирил Петков: Довиждане, г-н Пеевски!
Криско: Дани избра нашето семейство - видял е, че ще го...
Революционна промяна: Здравната каса поема биомаркерите за...
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...