Кои са храните, които се фалшифицират най-често
- Редактор: Звездомира Николова
- Коментари: 0
Добрите планове на стремящите се към здравословен хранителен режим, чисти, полезни и биохрани понякога са потъпкани от фалшиви продукти, етикети с невярно съдържание и разминаване между обявеното и действителното съдържание
Колкото и внимателно да четете и следите пазара, винаги съществува риск закупеният продукт да не отговаря на очакваното и обявеното, съветва Actualno.com
Кои са храните, които най-често се оказва, че не отговарят на етикетите си? Като цяло най-общо това са скъпи хранителни продукти, както и обявявани като био, еко, чисти.
1. Мед
Медът е един от най-често фалшифицираните хранителни продукти. Обикновено се купува заради ползите за здравето му, но когато не е истински, той не допринася за подобряване на здравословното състояние.
Има редица домашни тестове и трикове, с които да проверите истински ли е закупеният от вас мед, но те са в известна степен несигурни. Може да наблюдавате захаросва ли се – истинският става на кристали, запазва ли цвета и аромата си, когато заври – истинският ги запазва, синее ли, когато е смесен с йод – фалшивият посинява. Единствено лабораторните изследвания обаче могат със сигурност да докажат, че продуктът е чист или фалшив. При проверки през годините от Агенцията по безопасност по храните в 10-15% от пробите се откриват примеси, пестициди, добавена захар, глюкозен сироп, изкуствени подсладители, захарно цвекло. Така производителите намаляват стойността на меда и максимизират печалбите си, но вие не получавате това, което очаквате. Препоръчваме да купувате мед от познати, тъй като това би ви гарантирало чистота му, или да го проверите лабораторно и да не сменяте бранда, ако установите, че предлага чист мед и съставът му отговаря на описания.
2. Зехтин
Качественият зехтин е пълноценен, полезен и скъп продукт. При лабораторни проверки се откриват продукти, които не отговарят на обявеното. Най-често се оказва, че зехтинът не е чист, а премесен с друго масло, което е по-евтино – като слънчогледовото олио, палмовото масло и други по-изгодни масла. През 2017 г. например са спрени от продажба хиляди литри зехтин именно защото е бил примесен със слънчогледово масло. Когато купувате зехтин, не се доверявайте на продукти с прекалено ниски цени. Най-вероятно те не са чисти.
3. Био и еко храни
Етикетите био и еко на практика трябва да ви гарантират, че купувате храни без пестициди, полезни за здравето, но оказва се това невинаги е така. Етикетът био и сертификатът невинаги гарантират качествен и чист продукт. Проверки на БАБХ на биопродукти показват, че част от тях съдържат вещества, които не отговарят на сентенцията "био".
4. Млечни продукти
В част от тях ще откриете не мляко, а нишесте, палмово масло и други примеси. Ако са описани и обявени като имитиращ продукт – законът е спазен. В случай, че са обявени като сирене, кашкавал, но съдържат не мляко, а куп други неща – вие сте подведени. Може да се ориентирате кои са качествените млечни продукти по цената – по-скъпи са, макар това невинаги да е гаранция за качество.
5. Кафето и чаят също са често фалшифицирани. За чай най-добре наберете и изсушете билки сами – така ще постигнете изключителни ползи за здравето, защото билките са лековити. По отношение на кафето най-добре го купувайте на зърна. В инстантното може да откриете соя, картофено брашно, препечен ечемик, препечена пшеница и други.
Община Русе планира промени в управлението на общинските...
Без храна, вода и тоалетни: Транспортен ад на "Капитан...
Джо Байдън разреши на Украйна да нанася удари дълбоко в...
Джо Байдън разреши на Украйна да нанася удари дълбоко в...
Референдумът за "Бузлуджа" не събра необходимата избирателна...