Кой е по-добър на матурата - дванайсетокласник или ChatGPT?
- Редактор: Снежана Николаева
- Коментари: 2
Експеримент показва как изкуственият интелект се справя с последния въпрос на изпита
Ден след като зрелостниците положиха първата си задължителна матура – по български език и литература – направихме експеримент: как изкуственият интелект би се справил с най-трудното от изпита според зрелостниците - 41-ви въпрос.
Часове след като успешно полага първия си изпит на последната права в училище, за ученичката Адрияна е време за равносметка: "Според мен беше лесен – но това най-вероятно се дължи на факта, че учих страшно много за него", споделя тя пред NOVA.
На предизвикателния за всеки зрелостник последен въпрос от матурата, тя не се колебае – и пише интерпретативно съчинение. Но равносметката на учителите показва, че повечето ученици избрали да пишат есе.
"Трябва да събереш абсолютно цялата си информация – от житейския си опит, от философска гледна точка, от културна, от историческа, дори от еволюционна – така че за мен това е много по-сложен жанр", смята учителка.
Зрелостниците трябваше да работят по произведението на Христо Смирненски – „Приказка за стълбата“. Заедно решаваме – да предизвикаме ChatGPT с интерпретативно съчинение.
В единия случай му даваме само темата, а в другия – и текста. При първия опит ChatGPT не стига далеч. Опитваме отново – като вече му даваме и текста на Смирненски. След секунди по-детайлният анализ, дело на изкуствения интелект, е вече факт.
Той буквално преразказва - нещо, което ученикът не би трябвало да прави. Сравнявайки своя текст на матурата с този на СhаtGРТ, Адрияна също видя съществени пропуски.
"Много често преповтаря дадени неща, просто за обем, което е добре ние да го избягваме", казва тя. Изводът: без анализ на класовата принадлежност на момъка и на редица от образите на Смирненски – ChatGPT губи точки.
"Ученикът може да използва ChatGPT, за да получи някакви насоки – но в крайна сметка не можем да разчитаме той да ни напише текста. И оценката му спада – до Добър 4 – за това, че все пак няма задълбочаване в анализа", обяснява учителка.
Колко по-висок може да е успехът на Адрияна, която вместо да напише текст за секунди – се готви с месеци за матурата – ще стане ясно на 7 юни.
Докладвай този коментар за нередност
×Аре стига!: Интерпретативно съчинение не подлежи на оценка! По дефиниция! Кога чугунените глави в образованието ни ще го осъзнаят? Не съществува методика, не съществуват критерии, които да решат, че разсъжденията на ученика са по-малко стойностни пред тези на оценяващия. Ако трябва да използваме върховна форма на цинизъм, има ученици които от крипто изкарват за месец повече от оценяващия ги за година.
Докладвай този коментар за нередност
×Лично мнение: Мисля че учениците,децата трябва да наблягат на книгата.Начина по който AI GPT поднася всичко заедно с компютъра им спира развитието на гънките по мозъка.Не разбират и не могат да обяснят смисъла на някой думи и да създават изречения.Много прост народ се очертава да тръгне между нас и го има вече,благодарение на Америка за България.Имаме прекрасен език,автори,критици,книжнина.Защо ги хлъзгат по този начин и им изключват мисълта с движенията на ръцете в които има перо за пресъздаване на мисли и думи на бял лист,не е ясно.Компютри,телефони,пат джи пи ти,глупости на търкалета.Технологии нужни ,но не непременно жизнено важни.Как живеехме без тях? Дръпне ли някой шалтера,какво ще прави тоя кух народ?Личната свобода и свободна мисъл се отнема тихомълком с цифровизацията.Вменяват задължение,едва ли не без смартфон ,на къде? Държавата отнема право на избор.Едното и другото трябва да вървят паралелно.Има опасност да ни спират "тока" за непослушание.Натам отива и вече май е стигнало.Тоя народ да се освести.....