Кой е големият победител от войната в Украйна?
- Редактор: Звездомира Николова
- Коментари: 0
С всеки изминал ден расте цената, която Русия плаща за нахлуването в Украйна. Китай явно няма никакво намерение да сложи спирачка на Путин
Интересът на Китай е насочен към нещо съвсем различно.
Статия на Николас Бусе във "Франкфуртер Алгемайне Цайтунг" и Дойче Веле
Дали има някакъв шанс китайският лидер Си Дзинпин да постави препятствие пред Путин? Не, партийният и държавен ръководител на Китай едва ли ще се намеси - или поне с такова впечатление оставаме, когато четем официалните комюникета от видеосрещата му с германския канцлер Шолц и с френския президент Макрон.
Опасението за световната икономика
Си казва, че трябва да се зачитат легитимните интереси, свързани със сигурността, на които има право всяка страна – с тази формулировка Китай вече от доста време заобикаля необходимостта да вземе страна във войната на Русия срещу Украйна.
Китайският лидер казва обаче съвсем открито какво всъщност го тревожи най-много: опасението, че може да пострада световната икономика. Стопанският ръст е ключов фактор за легитимацията на Китай като водеща сила. В Москва може да е друго, но в Пекин на никого не му идва и наум да подценява тежестта на западните санкции срещу Русия.
Засега Си позволява на своя руски съюзник да си разиграва коня, като за този факт навярно си има и причина: та нали тъкмо Китай може да изкара стратегическа печалба от случващото се.
Русия ще стане второстепенен партньор
Защото в обозримо бъдеще Америка вече няма да може да се ангажира толкова активно в Азия, а след сблъсъка със Запада Путин ще бъде отслабен и окончателно ще се превърне във второстепенен партньор в антизападната коалиция, възникнала между Москва и Пекин.
На всичкото отгоре Кремъл вече няма почти никакви други съюзници, а Вашингтон привлича на своя страна дори такива стари руски партньори като Венецуела. Цената, която Путин плаща за нахлуването в Украйна, расте с всеки изминал ден.