Кога Българите ще получават европейски заплати?
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 14
Световната банка предвижда три сценария за достигане на европейските доходи в България
Темата за доходите е от ключово значение за всички българи. Въпреки че страната все още изостава от средните за Европейския съюз нива, някои региони вече са постигнали съществени успехи в посока догонване на европейските заплати. В тази връзка, Bloomberg TV Bulgaria проведе анкета с водещи експерти, за да разбере: „Кога България ще достигне европейските доходи?“
Георги Първанов, експерт по човешки ресурси
„България се движи с бързи темпове към европейските заплати. През 2024 година се очаква продължаващ двуцифрен ръст на доходите, като средният годишен ръст ще надвиши 10%. Вече сме на нивото на заплатите в страни като Португалия, Гърция и дори частично Италия, а не сме далеч и от Испания. Въпреки това страната ни трябва да реши два ключови проблема: политическата нестабилност и привличането на чуждестранни инвестиции. За три години България смени седем правителства, което отблъсква инвеститорите. Румъния, Полша и Унгария агресивно привличат чужди капитали, предлагайки допълнителни придобивки, които България не успява да осигури.“
Никола Янков, управляващ партньор в „Експат Кепитал“
„България продължава да заема последно място в Европейския съюз по брутен вътрешен продукт на глава от населението и по средни доходи. За да се постигне устойчиво нарастване на доходите, без това да води до инфлация, е необходимо увеличаване на БВП на глава от населението. Този растеж няма да се постигне чрез държавни разходи, увеличаване на минималната работна заплата или пенсиите. Единственият път напред е чрез инвестиции и повишаване на икономическата активност. Липсата на натрупани капиталови резерви в страната ни означава, че единственият възможен начин за ускорен растеж е привличането на значителни преки чужди инвестиции.“
Добромир Иванов, изпълнителен директор на BESCO
„За да настигнем европейските доходи, трябва заплатите ни да се удвоят при запазване на същите цени. Това би ни поставило на нивото на Италия и Испания и би ни позволило да изпреварим държави като Чехия и Полша, които в момента са значително пред нас. Миналата година Световната банка направи изследване, което прогнозира три възможни сценария: достигане на европейските доходи за 15 години, за 30 години или никога. Това зависи от конкретните реформи, които държавата трябва да осъществи, включително насърчаване на инвестициите, повишаване на производителността на труда, образователна реформа и ефективно усвояване на евросредствата. За съжаление, тази година се движим в посока към сценария „никога“. Няма значителни инвестиции, а образователната реформа се забавя.“
Михаил Димитров, финансов анализатор в ПФБК
„Световната банка предвижда, че България би могла да достигне европейските доходи до 2050 година при базов сценарий, а при по-оптимистичен сценарий – до 2038 година. Това обаче няма да стане от само себе си. Процесът изисква дългосрочни реформи, които да повишат конкурентоспособността на икономиката и да направят страната по-привлекателна за бизнес. През последните години липсват такива реформи, а инвестициите в големи инфраструктурни проекти сериозно изостават. Липсата на развит капиталов пазар също е пречка – няма развита икономика с високи доходи без стабилен капиталов пазар.“
Михаил Кръстев, икономист
„На национално ниво България постига напредък в догонването на европейските доходи. Но ако погледнем регионално, ситуацията е различна. София се развива с по-бързи темпове от останалата част от страната и вече достига средните за Европа нива на доходи. В други региони обаче разликите са значителни и доходите остават далеч под средните за ЕС. За да постигнем пълна европейска конвергенция, трябва първо да преодолеем вътрешните икономически неравенства.“
Последните данни показват, че България прави стъпки напред в икономическото си развитие, но политическата нестабилност и недостатъчните чуждестранни инвестиции остават сериозни препятствия пред по-бързото догонване на средните за Европейския съюз доходи.
Докладвай този коментар за нередност
×2в3ръу8ид: Никога, защото преди това да стане, европейския съюз ще се разпадне.
Докладвай този коментар за нередност
×Аз: Преди 35 години ни се казваше, че след 30 години България ще достигне средните европейски заплати. Годините минаха, нищо такова не стана. Та с този политически и икономически елит аз не виждам нищо положително.
Докладвай този коментар за нередност
×До 11: Тук няма тези,има един бесарабски третополов пеперуга,който пише от най различни имена с цел да създаде илюзията,че пишат различни хора,но е толкова малоумен,че веднага се разпознава че е той хахаха Такова нещо като ППС е твърде сложна материя за бесарабското говедо
Докладвай този коментар за нередност
×и какво значи еврозаплата?!?: Няма значение обема на заплатата, важен е ППС с тази заплата! А по ППС, тези дето реват колко били малки руските заплати, мога да ги светна, че са преди нас по ППС!
Докладвай този коментар за нередност
×Кокорчо,любовникът на Шиши: Българинът може да иска много неща,ама само аз въртя далаверата хахаха