Канада търси над 400 хиляди мигранти
- Редактор: Звездомира Николова
- Коментари: 0
Правителството на Канада смята да приеме 401 000 нови мигранти през 2021 г., съобщи министърът на имиграцията, бежанците и гражданството Марко Мендичино
"Съвсем ясно е. Нуждаем се от повече работници, имиграцията е това, от което се нуждаем", каза министърът, цитиран от Newsglas.bg.
През тази година Отава планираше да предостави разрешение за жителство на 351 000 мигранти, но във връзка с пандемията от новия коронавирус, от началото на 2020 г. до месец август в страната са пристигнали само 128 400 чужденци.
Министър Мендичино обяви и квотите за 2022 и 2023 г. – съответно 411 000 и 421 000 души.
Министър-председателят на Канада Джъстин Трюдо отбеляза по повод съобщението на Мендичино, че за да бъде възстановена силната икономика на страната са необходими достатъчен брой работници.
Канада – страна на широки социални облаги, права и свободи и висок стандарт на живот. Падането на визите за българи през 2017 г. обнадежди мнозина, че ще могат лесно да емигрират там. Но се оказва, че не е така.
Десетките програми, по които можеш да кандидатстваш, за да станеш постоянен жител на страната, имат изисквания като ниво на владеене на английски или френски (или и двата), диплома за образование, сертификати за способности и други.
„Не мисля, че Канада е най-подходящата страна с цел идване само за да се направят някакви пари. За нискоквалифицираните работници дори има правни ограничения”, казва имиграционният адвокат Пламен Петков, който практикува в Нова Скотия.
В началото на 2019- a година Канада обяви, че ще приеме над 1 млн. имигранти до 2021 г., което пък вдъхна надежда на много наши сънародници, които живеят в САЩ без легален статут. Според Пламен Петков канадските власти не се интересуват от това дали сте имали легален статут в САЩ преди това, стига да не са били криминално проявени.
Това, от което могат да се възползват българите, независимо от това къде живеят, е да посетят Канада като туристи, като заявят влизане в страната чрез т.нар. ЕТА или електронното разрешително за пътуване. Вече пристигнали на място, българите могат да си потърсят работодател и ако се сдобият с оферта от такъв, да кандидатстват по една от програмите за имиграция.
Ситуацията с коронавируса обаче може да направи това по-сложно, заради ограниченията, които страната налага за влизащите чужденци.
Първият случай на зараза с новия коронавирус в Канада беше регистриран на 15 януари. От началото на септември в страната има рязко увеличаване на броя на заразените, което засега властите не успяват да овладеят.
Увеличен брой заразени има в провинциите Алберта, Британска Колумбия, Квебек, Манитоба и Онтарио, където са 90 процента от всички случаи на зараза.
На 23 септември премиерът Трюдо обяви, че страната е изправена пред втора вълна на пандемията, която може да е и по-тежка от първата.
От началото на пандемията са регистрирани 230 000 заразени, 10 000 души са починали, а 193 000 пациенти са оздравели.
Вашингтон знаел предварително за руската ракетна атака
Украйна отличи с медали Бойко Борисов, Кирил Петков и Делян...
РИОСВ - Русе издаде предписания за ограничаване на...
Украйна отличи с медали Бойко Борисов, Кирил Петков и Делян...
България и Румъния получават допълнителни изисквания за...