Кампания на УМБАЛ Медика за измерване на кръвната захар
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
„Захарен час“ за измерване на нивото на кръвната захар ще се проведе на 14.11.2017 г. от 08:30 до 09:30 часа във фоайето на ДКЦ-2.
Екип от Вътрешно отделение към УМБАЛ „Медика Русе“ и представител на фирма „РСР” ще проведат контролните изследвания и информационна кампания. Лице на кампанията ще бъде най-бързата бяла жена в света - спринтьорката Анелия Нунева, която също ще тества показателя.
Информацията за симптомите и рисковете на захарната болест е широкодостъпна и всеизвестна, но в доста случаи проблемът се неглижира. Докато диабет тип 1, който е автоимунно заболяване, се установява бързо, то диабет тип 2 остава скрит за по-дълго време. Диабетът от втори тип е резултат от начина на живот и в някаква степен генетичната предразположеност. В момента около 200 000 човека в нашата страна са носители на заболяването без да имат представа за това. При проява на някой от симптомите - засилено уриниране, повишена жажда, повишен апетит, поява на трудно зарастващи рани, не се колебайте да потърсите специализирано мнение от лекар – ендокринолог.
Успешно лечение понякога е възможно чрез подходящ двигателен режим, съчетан със строга диета, в която се изключва приемането на бързоусвоими захари и се намаляват до минимум животинските мазнини. За снижаване риска е препоръчително да провеждате поне 30 минутна умерена физическа активност на ден - бързо ходене, плуване, каране на колело, танци и други. Веднъж появил се обаче проблемът не може да бъде решен само с поддържане на здравословен начин на живот. Не прилагайте самолечение при високи нива на кръвна захар, задържали се продължително време. Страшното при диабета е че обикновено не идва сам, а с редица съпътстващи заболявания и усложнения. Лошият контрол на кръвната захар може да увреди очите, бъбреците и кръвоносните съдове, което от своя страна може да завърши със загуба на зрението, бъбречна недостатъчност и дори да се наложи ампутация на крайник. Всяка година вследствие на диабет в нашата страна умират над 8000 души, или 22 души дневно, без да включваме починалите от съпътстващите захарната болест заболявания. Коварната болест е втората, след заболяванията на сърдечносъдовата система, причина за инвалидност сред населението на България.
Основна цел, за подобряване на качеството на живот с диабет е постигането на добри стойности на кръвната захар. Съпътстващите усложнения могат да бъдат елиминирани на 50% при прилагане на адекватно лечение. Една от основните предпоставки за това е своевременната реакция. В общественозначимата си мисия – да снижи разходите за лечение на последващите заболявания - навременно диагностициране, ДКЦ-2 обявява „Захарен час“ на Световния ден за борба с диабета – 14-ти ноември. Самата дата е символична, тъй като това е рожденият ден на Фредерик Бантинг, един от откривателите на инсулина. Друг символ на Световния ден за борба с диабета е синият кръг, който символизира живота и здравето, както и факта, че както всички живеем под синьото небе, така всички сме застрашени от заболяването.
Вината на мълчаливите!
Пазарът на труда търси над четвърт милион работници
Русе почете паметта на героя от Кербала
Зимна приказка на връх Шипка
Светофари регулират трафика на Дунав мост