Какво се случва с тялото ни, когато ядем фаст фууд?
- Редактор: Ралица Тодорoва
- Коментари: 0
Бързо хранене. То е евтино, удобно и достъпно навсякъде.
За много хора е част от ежедневието - когато нямат време за обяд или ако бързат за някоя среща. В повечето случаи тези храни са силно преработени и съдържат големи количества въглехидрати, добавена захар, нездравословни мазнини и натрий, пише Profit.bg.
Освен това са богати на калории. Но това е най-малкото зло. Оказва се, че когато бързото хранене започне често да замества здравословното, ефектът върху здравето е огромен.
Ето само някои от вредите, които нанася:
Нараства рискът от обезитет
Бързата храна означава много празни калории, мазнини, въглехидрати и натрий. А до какво води всичко това? Здравейте, коремни мазнини! Има опасност да се стигне дори до затлъстяване, което ви поставя в риск от развитие на хронични заболявания.
Няма да се наяждате
Според нутриционистите, многото калории във фаст фууда не означават и високо съдържание на хранителни вещества. В един момент тялото ви ще започне да търси необходимите хранителни вещества, за да функционира правилно.
Расте рискът от рак
Според изследвания, в някои храни от фаст фууд вериги са открити химикали, които се свързват с развитието на рак. Много от веригите отричат, разбира се, но лекарите от проучването са категорични, че редовната консумация може да спомогне за развитие на болестта.
По-висок риск от сърдечни проблеми
Мазнините, които обикновено се срещат в тези храни, се състоят от наситени мастни киселини. Именно те могат да повишат нивата на холестерола в кръвта, което води до по-голям риск от сърдечно-съдово заболяване.
Намалени когнитивни функции
Беконът, бургерите, пържените храни и млечните шейкове често са с високо съдържание на наситени мазнини. Известно е, че те могат да окажат отрицателно влияние не само върху сърцето, но и върху мозъчната функция и паметта.
Констипация
Диетичните фибри (които обикновено се срещат в зеленчуци, плодове, пълнозърнести храни, ядки и семена) играят важна роля за храносмилателната система.
Фибрите помагат за правилното функциониране на храносмилателния тракт и улесняват изхвърлянето на отпадъците от тялото. Те обаче липсват в бързата храна, което е предпоставка за констипация и затруднено храносмилане.
Поява на акне
Не само шоколадът е виновен за образуването на акне. Бързото хранене е не по-малко вредно, а редовната консумация дори може да повлияе на цялостния вид на кожата.
Подуване
Някои храни естествено съдържат по-големи количества натрий, но на много хранителни продукти и се добавя такъв. Някои от тези добавки са мононатриев глутамат (MSG), натриев нитрит, натриев захарин, натриев бикарбонат и натриев бензоат, които се използват като ароматизатори или консерванти.
Възрастните трябва да консумират не повече от 2300 милиграма натрий дневно. Едно бързо хранене може да надвиши многократно тези стойности, а твърде много натрий кара тялото ви да задържа вода, което ви кара да се чувствате подути и подпухнали.
Влияе на бъбреците
Натрият може да допринесе за високото кръвно налягане и да затормози работата на бъбреците. Освен това излишъкът му също може да увеличи риска от камъни и бъбречни заболявания, според Харвардското медицинско училище.
И на зъбите
Редовният прием на газирани подсладени напитки увеличава количеството киселина в устата, което води до по-лесно разваляне на зъбите и кариеси.
Георги Рачев: България е в центъра на безнадеждно бяло петно
Българин открадна 12 000 евро от историческо кафене в Болоня
Възпоменателна церемония почете жертвите на комунистическия...
Нанасят последни щрихи по новия скейт парк в Русе
Бюджетът на Русе набъбна до близо 300 милиона лева